45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Trichurioza

Trichurioza, trichuriosis, trychocefaloza, lub tak zwana włosogłówczyca, to choroba pasożytnicza, do której dochodzi wskutek zarażenia włosogłówką ludzką Trichuris trichiura, Trichocephalus trichiurus, czyli robakiem należącym do nicieni i pasożytującym w jelicie grubym lub ślepym człowieka.

Do zarażenia tym pasożytem dochodzi bardzo często na całym świecie głównie w klimacie ciepłym i tropikalnym. Najwięcej zarażeń odnotowuje się na Karaibach, w południowej Afryce i w Malezji. W przypadku masywnego zarażenia powstają takie objawy przypominające wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Mowa tu o częstych, luźnych stolcach z krwią i śluzem oraz niedokrwistości. Chorym doskwiera zaburzenia snu, nerwica i nadpobudliwość. Skutkiem tego zakażenia może być także zapalenie wyrostka robaczkowego, anemia i choroby wrzodowe przewodu pokarmowego.

Rozpoznania trichuriozy dokonuje się na podstawie badania koproskopowego (badanie kału oraz wymazu okołoodbytniczego). Jaja włosogłówki ludzkiej wydalane są wraz z kałem w 3 miesiące po zarażeniu. Liczbę jaj włosogłówki w kale określa się metodą Kato i Miury: wynik poniżej 1000 osobników na 1g kału oznacza lekką inwazję, wynik powyżej 10000 na 1 g kału - ciężką.

W leczeniu podaje się albendazol, mebendazol, albo iwermektynę, w ciężkich przypadkach leczenie może wymagać powtórzenia. Aby uniknąć zarażenia powinniśmy 2-3 razy w roku profilaktycznie oczyszczać organizm z pasożytów oraz odtruwać go z toksyn.



choroby zakaźne Włosogłówczyca objawy trichurioza przyczyny i leczenie nicienie objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach