40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Transseksualizm

Każdy człowiek, kiedy się rodzi, ma określoną płeć. Czasami jednak niektórzy mogą posiadać androgeniczne cechy, które pasują do obu płci. W takiej sytuacji mogą pojawiać się zaburzenia, co do identyfikacji płciowej. Transseksualizm polega na zburzeniu tożsamości płciowej, charakteryzującym się chęcią życia oraz bycia akceptowanym jako osoba płci przeciwnej.

Odpowiednie zdiagnozowanie tej choroby jest procesem złożonym, przy którym konieczna jest długotrwała obserwacja oraz specjalistyczne badania. W sytuacji, gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowane zaburzenie identyfikacji płciowej, to możliwe jest przez niego ubieganie się o przeprowadzenie zabiegu chirurgicznej zmiany płci oraz dopasowanej indywidualnie terapii hormonalnej. Za sprawą takiego zabiegu dokonują się fizyczne zmiany w obrębie ciała pacjenta, które zapewnią zmianę płci na pożądaną. W celu diagnozy wymagane są badania psychologiczne, a również dokładna ocena stanu zdrowia. Wymagane są też badania hormonalne, okulistyczne, neurologiczne oraz genetyczne. Za pomocą uzyskanych wyników orzeka się, czy pragnienie zmiany płci nie jest jedynie tymczasowe lub wywołane rozwijającymi się zaburzeniami psychicznymi. Zakłada się, iż pragnienie bycia akceptowanym w społeczeństwie jako przedstawiciel płci przeciwnej musi trwać minimum dwa lata u osoby, u której przypuszcza się transseksualizm.

Osoby, cierpiące na transseksualizm nie są poddawane leczeniu. Zazwyczaj decydują się one na operacje zmiany płci, którą wykonuje się metodami chirurgicznymi oraz farmakoterapią hormonalną. Osoby transseksualne muszą dożywotnio przyjmować leki hormonalne, a także regularnie poddawać się badaniom.

Transseksualizm nie jest chorobą, ale zaburzeniem na tle psychicznym. Ściśle powiązane są z cechami płciowymi osób, u których najczęściej występują cechy charakterystyczne dla obu płci. Skutkiem tego pacjent odznacza się androgeniczną urodą i w ten sposób napotykamy zniewieściałych mężczyzn oraz postawne kobiety o twardych rysach. Osoby dążą do zmiany płci i akceptacji jako przedstawiciel przeciwnej płci. Zjawisko wpływa nieodwracalnie na całe życie jednostki.


choroby psychiczne wachania co do orientacji seksualnej posiadanie cech obu płci Transseksualizm diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach