45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Transfobia

Transfobia stanowi formę dyskryminacji osób transpłciowych, określaną także jako transuprzedzenie i transmizogynia. Bez względu na to, czy jest ona celowa i zastosowana z premedytacją, czy też nie, niesie za sobą poważne konsekwencje dla osób będących jej obiektem.

Przykłady transfobii
Transfobia to choroba, która dotyka każdy aspekt życia osoby transseksualnej. Odnotowuje się wiele przypadków dyskryminacji tych osób, a także w konsekwencji ich śmierci. Przypuszcza się, że taki stan dotyczy nie tylko innych krajów, ale także i Polski. W 2005 roku w Łodzi pobito śmiertelnie transwerstytę, za co sprawcy zostali ukarani 6 latami kary pozbawienia wolności. Sąd uargumentował wydanie kary, poprzez wypowiedzenie słów: "W tej sprawie nie zginąłby człowiek, gdyby nie był inny. Zginął tylko dlatego, że oskarżonym się nie podobał".

Zmiany w prawie
Niestety, w tej sprawie tylko Nowy Jork dokonał minimalnych zmian w swoim prawie odnoszących się do osób transpłciowych. Wszystko dlatego, że tym osobom odmawiano przebywania w schroniskach dla bezdomnych, albo zmuszano ich do kąpieli i spania wraz z mężczyznami. Dlatego też 8 lutego 2006 roku Depertment Opieki na Bezdomnymi miasta Nowy Jork ogłosił, że zamierza zmienić swoją politykę wobec osób transpłciowych w miejscach, w których nocują.

Transfobia a zdrowie
Osoby transseksualne wymagają szczególnej opieki specjalisty, nie tylko podczas kuracji hormonalnej, ale także pod kątem opieki ogólnej. Wielokrotnie im się to utrudnia.Transfobiczni lekarze pierwszego stopnia, bardzo często odmawiają im udzielenia pierwszej pomocy. Tragiczny przykład stanowi śmierć Tyry Hunter, która padła ofiarą wypadku samochodowego. Ratownicy przy udzielaniu jej pierwszej pomocy odkryli, iż jest ona osobą transpłciową, po czym odstąpili od wykonywania czynności ratujących życie. Skutkiem tego była jej śmierć w szpitalu. Innym przypadkiem jest odmówienie przez lekarza zaordynowanie odpowiedniej terapii mężczyźnie, który w konsekwencji zmarł na raka jajników.

Transfobia a praca
Transfobia może pojawić się również w miejscu pracy, co jest niezgodne z etyką i prawem, o ile osobie transseksualnej uda się ją znaleźć. Jeśli jednak ma szczęście, stara się zarabiać na siebie, w momencie rozpoczęcia transformacji zostanie zwolniona. W procesie rekrutacyjnym osoba aplikująca na dane stanowisko może spotkać się z dyskryminacją jawną albo ukrytą: pracodawca może nie zatrudnić osoby ze względu na jej odmienność lub zwolnić ją bez podawania żadnych przyczyn. Często zdarza się, że podstawą do wyrzucenia takiej osoby z pracy jest wymyślony powód, np. cięcia budżetowe. Innym sposobem na zmuszenie takiej osoby do tego, aby sama zrezygnowała, jest złe traktowanie.

Bardzo głośno było swojego czasu o sprawie Oilera. Siec sklepów spożywczych Winn- Dixie w 2000 roku zwolniła pracownika Petera Oliera, który pracował już tam bardzo długo i był doceniany. Powodem wszystkiego było to, że szef dowiedział się, że heteroseksualny, żonaty Peter, czasami po pracy przebierał się w kobiece ubrania. Kierownictwo argumentowało, że godzi to w wizerunek firmy Winn-Dixie. Niekiedy osoby transpłciowe zostają bez jakichkolwiek środków do życia, dlatego często podejmują pracę w seks-biznesie, przez co są narażone na różne choroby, a także aresztowania i postępowania sądowe.

Transfobia w LGBTI
Transfobia istnieje także w społeczności lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Jednak znane jest wiele przypadków potwierdzających, że dyskryminacja osób transseksualnych w tym środowisku również istnieje. Za przykład posłużyć może sytuacja podczas Kobiecego Festiwalu Muzycznego w Michigan gdzie zostało wprowadzone ograniczenie w kwestii wstępu, mogły tam wejść kobiety urodzone kobietami (woman-born-woman). Część społeczności LGBTI uważa osoby transseksualne, jako wspólnotę, jednak całkowicie odmienną.


choroby cywilizacyjne choroby transseksualistów choroba transseksualisty czym jest transofobia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach