45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Trąd

W Polsce nie ma zagrożenia tą chorobą, gdy jednak wybierzemy się do krajów o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, to tam znajdziemy się w miejscu jej występowania. Jeśli planujesz wycieczkę do Brazylii czy Indii, dowiedz się więcej o trądzie.

Trąd - co to właściwie jest?
Jest chorobą zakaźną atakującą skórę, błony śluzowe głównych dróg oddechowych oraz nerwy obwodowe. Występuje głównie w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. W obecnych czasach zachorowalność na niego spada za sprawą terapii, która jest kontrolowana przez Światową Organizację Zdrowia.

Istnieją dwie postaci trądu - lepromatyczna i tuberkuloidowa. Postać lepromatyczna jest zaraźliwa a jej objawy to guzowate krosty. W przypadku postaci tuberkuloidowej zakaźność jest mniejsza. Wstępnie pojawiają się plamy na skórze, a czucie zostaje stopniowo tracone. Nieleczony trąd prowadzi do utraty tkanki.

Przyczyny trądu
Za powstawanie trądu odpowiedzialna jest bakteria zwana prątki trądu, która przyczynia się do tego, że choroba rozwija się bardzo długo w ludzkim organizmie (od 5 do 10 lat). W przypadku małych dzieci jej objawy mogą wystąpić już 3 miesiące od zakażenia. Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową.

Główną przyczyną pojawienia się choroby są tragiczne warunki bytowe - brud, brak czystej wody, żywności, a także niewystarczająca pomoc medyczna. Ponadto, na zakażenie bardziej narażone są osoby z osłabionym układem immunologicznym oraz przebywające w miejscu, gdzie ryzyko zakażenia jest wysokie.

Diagnoza i leczenie trądu
By rozpoznać tę chorobę należy wykonać badanie skóry, które ma na celu wykluczenie jednej z odmian choroby. Dodatkowo, wykonuje się także biopsję skóry.
Istotne jest wczesne zdiagnozowanie tej choroby, ponieważ od tego zależy skuteczność leczenia. W trakcie terapii podaje się antybiotyki, które uważane są za skuteczne. Dodatkowo podaje się także leki przeciwzapalne. Leczenie jest długotrwałe i trwać może od 6 miesięcy do 2 lat. Natomiast w przypadku, gdy nerwy są uciśnięte, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Niestety, niektórzy lekarze uważają, że w przyszłości może pojawić się taki szczep bakterii prątki trądu, który będzie odporny na obecnie stosowaną terapię.

Będąc na urlopie w krajach, w których występuje trąd, trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy unikać miejsc, gdzie nasilenie choroby jest największe, ponadto, zalecane jest przestrzeganie zasad higieny.


choroby zakaźne leczenie trądu przyczyny trądu tuberkuloidowa postać trądu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach