40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Torbiel

Torbiel (cysta) stanowi wytwór patologiczny. To najczęściej występujący rodzaj łagodnego nowotworu. U kobiet cysty pojawiają się często w narządzie rodnym. Rzadziej pojawiają się na wargach sromowych.

W niektórych przypadkach tworzą się w przedsionku pochwy, a konkretnie w odpowiedzialnym za jego zwilżanie gruczole Bartholina. Wtedy torbiel jest skutkiem stanu zapalnego gruczołu. Niekiedy cysty tworzą się także w ścianie pochwy, na szyjce macicy (zwłaszcza gdy goi się nadżerka), wewnątrz samej szyjki, w mięśniu macicy i w okolicach jajowodów.

Przeważnie jednak torbiele tworzą się w jajnikach, ale tylko w 10-15 proc. takich przypadków mają one charakter nowotworowy. W pozostałych przypadkach torbiele pojawiające się czy to w jajnikach, czy to w innym miejscu mają postać łagodnych zmian. W ich przypadku nie jest konieczna natychmiastowa interwencja. Wystarczy jedynie obserwacja i ewentualnie leczenie. Torbiele powstałe na jajnikach, mogą zaburzać lub upośledzać ich czynność, powodując np. nieprawidłowe krwawienia miesięczne. Specyficzną formą są tzw. torbiele czekoladowe, które tworzą się w jajnikach kobiety chorej na endometriozę. Wzrastając z każdym cyklem miesięcznym, torbiele te mogą nawet całkowicie zniszczyć jajniki i spowodować bezpłodność kobiety. Problemy z zajściem w ciążę mogą być również następstwem cyst na jajowodach.

Torbiele bardzo często tworzą się w następstwie zahamowania pęknięcia dojrzałego pęcherzyka Graafa. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy pęcherzyk nie zawiera żadnej komórki jajowej lub gdy istniejąca komórka jajowa obumarła. Do takich zaburzeń doprowadzają przeważnie zaburzenia hormonalne. W razie braku i jajeczkowania pęcherzyk nie przestaje rosnąć. W jego wnętrzu gromadzi się płyn i po pewnym czasie dochodzi do wytworzenia się torbieli.

Zależnie od rozmiarów torbieli i okresu cyklu płciowego mogą występować jednostronne, rozpierające rozlane bóle podbrzusza. Małe torbiele najczęściej nie wywołują żadnych dolegliwości.


nowotwory przyczyny tworzenia sie torbiela torbiele w jajnikach torbiele w jajnikach przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach