45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Torbiel trzustki

Trzustka jest to narząd gruczołowy umiejscowiony w górnej części jamy brzusznej. Odpowiada on za produkcję soku trzustkowego. Głównymi chorobami powiązanymi z funkcjonowaniem trzustki jest rak trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, kamica przewodów trzustkowych oraz torbiel trzustki. Torbiel stanowi najczęstsze powikłanie ostrego zapalenia trzustki.

Typy torbieli trzustki:

Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje torbieli: prawdziwe oraz rzekome.

Torbiele prawdziwe

Torbiele prawdziwe wyścielone są nabłonkiem i w stosunku do rzekomych torbieli, występują rzadziej. Można je podzielić na:

  • torbiele nowotworowe występują bardzo rzadko, u około 5% chorych.
  • torbiele pasożytnicze
  • torbiele skórzaste i potworniaki
  • torbiele zastoinowe - których przyczyną jest poszerzenie się przewodu pokarmowego spowodowane niedrożnościami, często w wyniku przewlekłego zapalenia trzustki.

Przyczyny wystąpienia torbieli prawdziwych:

  • Wady wrodzone
  • Mukowiscydoza
  • Psi tasiemiec

Torbiele rzekome
Torbiele rzekome stanowią około 90% wszystkich diagnozowanych torbieli trzustki. Taki rodzaj torbieli w przeciwieństwie do torbieli prawdziwej, nie jest wyścielona nabłonkiem, lecz jest ograniczona tkanką łączną ziarnistą i włóknistą. Torbiel zawiera sok trzustkowy lub płyn, który wykazuje dużą aktywność amylazy. Przeważnie diagnozowane są pojedyncze przypadki torbieli rzekomych trzustki, a tylko w około 10% przypadków, mnogie.

W literaturze przedmiotu wyróżnia się trzy typy torbieli rzekomych trzustki. Pierwszy z nich stanowi torbiel rzekoma ostra, która występuje na skutek przebycia ciężkiego ostrego zapalenia trzustki. Cechuje ją brak składników litów bądź ich minimalna ilość, a czas jej powstania to około cztery tygodnie po początku ostrego zapalenia trzustki. Wygląd takiej torbieli jest charakterystyczny dlatego, że jest to dobrze ograniczony zbiornik płynów o dobrze wykształconych ścianach i owalnym kształcie.

Pourazowa torbiel trzustki pojawia się bardzo rzadko. Trzeci typ torbieli trzustki stanowią przewlekłe torbiele trzustki. Na ogół diagnozuje się je przy przewlekłym zapaleniu trzustki i spowodowane są pęknięciem torbieli retencyjnej ( funkcjonalnej). Określa się, że 1/3 takich torbieli jest połączona z przewodem trzustkowym.

Przyczyny wystąpienia torbieli rzekomych:

U dorosłych:

  • Alkoholizm
  • Kamica żółciowa
  • Urazy
  • Stosowane medykamenty

U dzieci:

  • Tępy uraz brzucha (uszkodzona zostaje tkanka gruczołowa przez nacisk trzustki do kręgosłupa)
  • Leczeni torbieli trzustki

Przede wszystkim w wielu przypadkach wystąpienia torbieli rzekomych, zanikają one samoczynnie/ Ogólne leczenie sprowadza się do usunięcia torbieli. Przeważnie jednak torbiel jest usuwany podczas badania ultrasonograficznego. Zabiegi operacyjne stanowią rzadkość. Istotne jest wprowadzenie odpowiedniej diety oraz odstawienie alkoholu. Zaleca się wprowadzenie leczenia przeciwbólowego w związku z odczuwaniem dużego bólu podczas tego typu patologii narządu jakim jest trzustka.


choroby układu pokarmowego Torbiel trzustki objawy Przyczyny wystąpienia torbieli trzustki Torbiel trzustki leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach