45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Torbiel nasieniowa

Torbiel nasieniowa jest zmianą w obrębie najądrza, powstającą wskutek zahamowania drogi odpływu nasienia. Zablokowanie spermy w komórkach przewodzików powoduje ich powiększenie oraz powstanie jamy wypełnionej nasieniem.

Do tej pory nie udało się ustalić konkretnej przyczyny powstawania tej choroby.

Uważa się odpowiedzialny za jej powstawanie, może być skurcz ściany znajdującej się w głowie najądrza przewodzików, które odpowiadają za odprowadzania nasienia.

Do pozostałych czynników rozwoju torbieli zalicza się wiek (najczęściej chorują mężczyźni w wieku 40-60 lat) oraz choroby genetyczne takie jak np. zespół von Hipla-Lindaua, który powoduje powstawanie nowotworów w różnych częściach ciała.

Niektóre stany zapalne oraz urazy mogą także przyczyniać się do rozwoju tego schorzenia.

Czy torbiel to groźna choroba? Jakie są jej odmiany?

Przeważnie nie stwarza ona zagrożenia. Są to głównie łagodne odmiany cechujące się niegroźnym obrzękiem najądrza. Można go wykryć samodzielnie – wyczuwa się wówczas zgrubienie, które wydaje się oddzielone od samego jądra.

Występuje wiele torbieli najądrza po obu stronach moszny i po potwierdzeniu takiej diagnozy nie jest konieczne stosowanie żadnego specjalnego leczenie, chyba że torbiel powoduje duży dyskomfort.

W niektórych przypadkach diagnoza może wykazać żylak powrózka nasiennego, który jest niegroźnym zgrubieniem z tyłu, powyżej jądra. Powoduje go napęczniała żyła – niestety w tym przypadku istnieje możliwość wystąpienia problemów z płodnością, zwłaszcza jeśli żylak występuje na obu jądrach. Czasami potrzebne jest leczenie chirurgiczne.

Uwzględnia się także kolejną możliwość jaką jest rak jądra. Generalnie, jest to bardzo rzadki guz, ale mimo wszystko, jest to najczęstsza choroba nowotworową, która dotyka mężczyzn w wieku od 15 do 40 lat. Panowie w podeszłym wieku również znajdują się w grupie ryzyka.

Zawsze, w każdym przypadku, wyczuwany guz należy traktować jako nowotwór, dopóki nie zostanie to wykluczone. Wizyta u lekarza jest konieczna w każdym przypadku. Obawy powinny wzbudzić twarde, bezbolesne powiększenia jednego jądra oraz uczucie ciężaru spowodowanego obrzękiem moszny. Leczenie tak naprawdę zależy od wielkości guza, ale rokowania są zazwyczaj dobre, zwłaszcza jeśli zmiana została wcześnie wykryta.

W rzadkich przypadkach torbiel może być objawem gruźlicy. Liczba zachorowań na tę chorobę stopniowo wzrasta, zwłaszcza w grupie ludzi biednych i bezdomnych.

W takiej sytuacji wyczuwa się powiększone jądro, często również występuje opróżnienie płynu, tak jak się dzieje w przypadku ropnia, lecz nie odczuwa się pulsującego bólu. Często współwystępują tutaj typowe objawy gruźlicy, taki jak kaszel, nocne poty, ogólne rozbicie oraz utrata wagi.

Rozpoznanie, diagnostyka i leczenie

W wielu przypadkach mężczyzna sam jest w stanie wyczuć zmiany. Kolejny krok stanowi odpowiednie leczenie, gdzie kluczowe miejsce zajmuje badanie fizykalne. W trakcie badania lekarz naświetla strumieniem światła mosznę.

Torbiel napełniona jest płynem, dzięki czemu przepuszcza światło i bardzo łatwo jest odróżnić cystę od guza. Wykonuje się także badania ultrasonograficzne, które są pomocne w rozpoznaniu bądź wykluczeniu raka jąder oraz innych, poważniejszych zmian.

Torbiele o mniejszej średnicy pozostawia się jedynie do obserwacji, gdyż zazwyczaj ulegają one samowchłonięciu. Wykonuje się wtedy kontrolne badania USG. Jeżeli jednak torbiel jest duża i stopniowo się powiększa, konieczne jest jej usunięcie.

Chirurg wykonuje wtedy niewielkie nacięcie, oddzielając torbiel od najądrza. Niestety, zabieg taki może wiązać się z uszkodzeniem najądrza i nasieniowodu, czego skutkiem może być bezpłodność. Co więcej, nawet gdy operacja się udała to torbiel może się nawracać.

Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest tzw. skleroterapią, polegająca na usunięcie płynu z cysty i wstrzyknięciu w nią substancji prowadzącej do jej zabliźnienia. Zabieg ten natomiast jest również ryzykowny, dlatego też nie zaleca się jego stosowania, zwłaszcza u mężczyzn w wieku rozrodczym.

Każdy mężczyzna powinien o siebie zadbać i potrafić samodzielnie wykryć u siebie zmiany. Gdy odpowiednio wcześnie wykryje się problem, to rokowania na przyszłość mogą być zadowalające. Dlatego też zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby została postawiona odpowiednia diagnoza i przypisane odpowiednie leczenie.









choroby układu rozrodczego Torbiel nasieniowa objawy Torbiel nasieniowa diagnoza Torbiel nasieniowa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach