40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Torbiel jajnika

Torbiele jajnika są dosyć powszechne. Dotyczą one kobiet w każdym wieku, mogą być pojedyncze i mnogie, zlokalizowane w jednym bądź w obu jajnikach.

Torbiele przypominać mogą baloniki wypełnione płynem lub zgrubiałą tkanką. Przeważnie nie dają żadnych objawów i wykrywane są przypadkowo podczas badania USG. Objawy pojawiają się, dopiero gdy są bardzo duże. Towarzyszą im wtedy: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, czy częste oddawanie moczu.

Torbiele jajników mogą pojawić się u pań w każdym wieku. Nie zawsze cysty wymagają leczenia, ale nawet te najmniejsze torbiele jajników trzeba systematycznie kontrolować.

Rozróżnia się torbiele czynnościowe i patologiczne. Naturalną torbielą czynnościową jest pęcherzyk Graafa, który jest całkowicie fizjologiczny.

Do ich powstania dochodzi wówczas, gdy pęcherzyk Graafa nie pęka, ale rośnie. Powstaje wtedy tzw. „torbiel pęcherzykowa”. W niektórych przypadkach ciałko żółte nie zanika (mimo że nie doszło do zapłodnienia) i to z niego powstaje torbiel. Oba typy torbieli czynnościowych zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych, możliwe jednak, że ginekolog zaleci terapię hormonalną.

Niekiedy zdarza się, że to niedojrzałe pęcherzyki Graafa zamieniają się w małe torbiele i mówi się wtedy o zespole policystycznych jajników. Takie zmiany leczy się długotrwale za pomocą leków hormonalnych.

Z kolei torbiele patologiczne występują o wiele rzadziej od czynnościowych, mogą być łagodne lub złośliwe (ryzyko rozwoju raka jest większe u kobiet po menopauzie).

Co trzecia miesiączkująca kobieta miewa kłopoty z endometrium – błoną śluzową wyściełającą macicę od środka.

Endometrioza stanowi chorobę, w której fragmenty śluzówki mają tendencję do odrywania się i wędrowania po organizmie. Często dostają się do jajników. Z tej tkanki tworzyć się mogą tzw. torbiele endometroidalne (nazywane czasem czekoladowymi). W sytuacji, gdy taka torbiel pęknie, a jej zawartość wyleje się do jamy brzusznej, może dojść do bardzo niebezpiecznego zapalenia otrzewnej. Endometrialne torbiele na jajnikach najczęściej usuwa się operacyjnie.

Metody leczenia

Małe torbiele muszą być regularnie kontrolowane przez ginekologa. W przypadku dużych stosuje się głównie leczenie hormonalnie, a w przypadku, gdy nie daje to rezultatów, to usuwa się je operacyjnie. Czasem torbiele są tak liczne, że konieczne jest usunięcie całego jajnika. W takim przypadku jego funkcje przejmuje zdrowy jajnik.

Kobieta nie odczuwa żadnych skutków operacji, może też zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Warto mimo wszystko pamiętać, że nie tylko wielkość torbieli ma znaczenie w prognozowaniu przebiegu choroby. Bardzo istotny jest wygląd tych zmian w badaniu USG. Ginekolog, wykonując dopochwowe badanie USG, ocenia „podejrzane” cechy torbieli takie, jak:

  • nadmierna grubość ściany,
  • jej nieregularność,
  • obecność zmian litych,
  • rodzaj płynu wewnątrz torbieli,
  • wyrośla wewnętrzne,
  • wielokomorowość,
  • wzmożone unaczynienie.

Niestety czasami zdarzają się przypadki, gdzie zwykła, niegroźnie wyglądająca zmiana okazuje się rakiem. Dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola ginekologiczna kobiet i bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących leczenia oraz częstotliwości wizyt.


choroby układu rozrodczego Torbiel jajnika objawy Torbiel jajnika leczenie Torbiel jajnika postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach