45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Torbiel gruczołu przedsionkowego większego

Zapalenie, do którego dochodzi pojawienie się torbieli na wardze sromowej stanowi dla większości kobiet wstydliwy problem. Tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości konieczna jest szybka wizyta u lekarza specjalisty, który pomoże nam poradzić sobie z tym problemem.

Gruczoły Bartholina zlokalizowane są wewnątrz warg sromowych większych.

Odpowiadają one za produkcję śluzu, który zapewnia odpowiednie nawilżenie pochwy podczas stosunku.

Na dolegliwości związane z ich zapaleniem cierpi wiele kobiet w wieku 20-40 lat, które są aktywne seksualnie.

Mogą na nie zachorować również kobiety ciężarne. Ryzyko zachorowania jest większe u pań cierpiących na nawracające bakteryjne zapalenia pochwy.

Przyczyny zapalenia

Za powstawanie torbieli gruczołu przedsionkowego większego przeważnie odpowiedzialna jest infekcja bakteryjna np. rzeżączka. Powstaje wtedy stan zapalny i obrzęk u podstawy wargi sromowej większej, a co za tym idzie zaczerwienienie tej okolicy i bolesność. Powikłaniem takiego stanu zapalnego jest powstanie ropnia bądź torbieli, w których gromadzi się śluz produkowany przez gruczoły przedsionków.

Ropnie są zmianami o charakterze zapalnym, dlatego chora odczuwa przykre dolegliwości związane z ich pojawieniem się. Powodują one bolesność, obrzęk i podwyższoną temperaturę ciała. Torbiele natomiast w zasadzie nie dają żadnych objawów, a często zdarza się, że wchłaniają się i znikają samoistnie.

Leczenie

Optymistyczna wersja jest taka, że ropień pęka samoistnie. Gdy jednak to nie następuje, to konieczna jest interwencja lekarska. Przeważnie wykonuje się zabieg polegający na nakłuciu zmiany, co daje możliwość wypłynięcia nagromadzonej wydzieliny. Co ważne, wykonanie nakłucia niemal natychmiastowo przynosi ulgę chorej kobiecie – wszystkie uciążliwe objawy znikają.

Kolejną formą leczenia jest antybiotykoterapia. Nie trwa ona zbyt długo, a antybiotyki zapobiegają także wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.

Gdy stany zapalne powracają to stosuje się zabieg chirurgiczny nazywany marsupializacją. Polega on na drenażu śluzu nagromadzonego w gruczole za pomocą małego tamponu, który zostaje usunięty już następnego dnia. Ważny jest fakt, że okres rekonwalescencji trwa bardzo krótko, a kobieta może wrócić do domu już po 2 dniach od zabiegu. Niestety, tak jak w przypadku innych zabiegów, tak i tutaj zdarzają się nieporządne efekty uboczne w postaci pojawiania się krwiaków.

Na chwilę obecną nie stwierdzono skutecznej metody zabiegania takim zapaleniom. Oczywiście należy dbać o higienę intymną, a profilaktycznie można stosować specjalne płyny zawierające pałeczki kwasu mlekowego bądź robić czasami tzw. nasiadówkę z szałwii.


choroby układu rozrodczego Torbiel gruczołu przedsionkowego większego objawy Gruczoły Bartholina Torbiel gruczołu przedsionkowego większego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach