45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Torbiel galaretowata

Torbiel galaretowata bardzo często określana także jako ganglion stanowi zwyrodnienie, które tworzy się na ręce w okolicach nadgarstka, a czasami także na grzbiecie stopy.

Co to jest torbiel galaretowata?

Torbiel galaretowata jest to kulisty guz, którego ściany wyłożone są tkanką nabłonkową, a sam środek wypełniony jest gęstym, tak jak sama nazwa wskazuje, galaretowatym płynem.

Ten płyn o żółtawej barwie powstaje w wyniku reakcji tkanki łącznej torebki stawu na powtarzające się urazy, czy też stany zapalne. Ganglion to najczęściej spotykany z występujących łagodnych nowotworów.

Przyczyny powstawania torbieli galaretowej

Jednoznacznie nie określono przyczyny powstawania torbieli galaretowej. Jednakże dotychczas wiadomo, że występowaniu ganglionu sprzyjają przede wszystkim urazy oraz przeciążenia. Ten niewielkich rozmiarów guz często pojawia się także w wyniku nawracających stanów zapalnych.

Przyczyną torbieli galaretowatej czasami jest także ucisk powstały w pobliżu nerwów. Na zwyrodnienie najczęściej cierpią osoby pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Co ciekawe dotyka ono częściej kobiet niż mężczyzn.

Diagnoza

Gdy dostrzeżemy na naszym nadgarstku, stopie lub stawie kolanowym zwyrodnienie to taki fakt powinniśmy skonsultować z lekarzem. Jeżeli lekarz po wstępnych oględzinach oraz przeprowadzeniu wywiadu uzna, że taki rodzaj guza jest ganglionem, to powinno się wykonać ultrasonografię lub rezonans magnetyczny. Dzięki nim możliwe będzie wykluczenie innych chorób oraz ułatwią ocenę czy tkanka lita nie przekształciła się w nowotwór złośliwy.

Leczenie

Jeżeli guz nie przekształcił się w nowotwór złośliwy, to jego leczenie opiera się na uciskaniu zwyrodnienia oraz odessaniu jego zawartości za pomocą igły. Czasami wystarcza tak naprawdę tylko unieruchomienie na dany okres nadgarstka. Gdy jednak ganglion jest duży bądź też przekształcił się w nowotwór, to konieczne jest jego operacyjne usunięcie. Nie jest to trudny zabieg i polega on na chirurgicznym całkowitym wycięciu zwyrodnienia.

Borykając się z powyższym guzem, trzeba mieć na uwadze, że niestety jest to choroba, która może powrócić. Takie ryzyko obejmuje nawet do 60% osób, które kiedyś pozbyły się owego zwyrodnienia.

Torbiel galaretowata stanowi powszechne zwyrodnienie występujące na skórze. Pomimo tego, że w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, warto usunąć ją już na samym początku.


nowotwory przyczyny powstawania torbieli galaretowej ganglion Torbiel galaretowata leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach