40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Toksyczne zapalenie jelit

Zapalne odczyny toksyczne jelit stanowią reakcję błony śluzowej jelit toksyny, które dostają się do organizmu. Zalicza się do nich np. toksynę bakteryjną laseczki jadu kiełbasianego, wywołująca ciężką chorobę zwaną botulizmem.

Leczenie:

Na chwilę obecną nie jest znane przyczynowe leczenie farmakologiczne. Można jednak jej zapobiegać poprzez skrupulatne przestrzeganie i nieprzekraczanie zasad chemicznej intensyfikacji produkcji rolniczo-spożywczej.

Do tej grupy zapaleń jelit należą także:

  • Ostry stan zapalny przewodu pokarmowego powstały po zatruciu grzybami, np. muchomorem sromotnikowym.
  • Stan chorobowy po spożyciu pokarmu zawierającego duże ilości toksyn gronkowca. Gronkowce bowiem bardzo łatwo i szybko mnożą się w takich pokarmach, jak: potrawy mleczne, lody, konserwy, kremy itp., wydzielając do podłoża wzrostu bardzo silne toksyny, które ostatecznie powodują zatrucie pokarmowe. Skutek tego jest taki, jakby spożyty był pokarm zakażony gronkowcami, a ich toksyny wyprodukowane przez gronkowce dopiero w jelicie.

Takie stany chorobowe wymagają leczenia objawowego (dieta, nawadnianie organizmu), niekiedy odżywiania pozajelitowego, tzn. za pomocą wlewów kroplowych, bez potrzeby stosowania leczenia bakteriostatycznego lub bakteriobójczego.


choroby układu pokarmowego objawy zatrucia pokarmowego zapalenie jelit a dieta Toksyczne zapalenie jelit leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach