45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Toksokaroza

To choroba odzwierzęca pasożytnicza wywołana przez inwazję toksokar, czyli larw psich lub kocich glist. Jaja tych pasożytów trafiają do ziemi razem z odchodami zwierząt, gdzie zarodek ulega podziałowi, aż wytworzy larwy, które będą zarażać ludzi. Jajo może przeprowadzić inwazję mniej więcej po 1 tygodniu - 2 tygodniach, w jakie zależności są warunki środowiska.

Samice glist bytujące w jelicie zwierząt mogą składać dziennie nawet 200 000 jaj, które leżąc w glebie, mogą zarażać nawet przez 10 lat, w związku z czym głównym źródłem zakażenia tą chorobą jest skażona gleba, skażony pokarm, kontakt z chorymi zwierzętami i ich odchodami. Na zarażenie tą chorobą narażone są głównie dzieci, które mogą się zarazić od zakażonych zwierząt oraz bawiąc się w piaskownicach (w których mogą być jaja glist). Po połknięciu jaja, w dwunastnicy dochodzi do wyklucia się larwy (ich długość może wynosić do 0,4 mm), które następnie trafiają do krwiobiegu, przebijając się przez ściany jelita i wraz z krwią wędrują do różnych narządów, kolonizując je, powodując zapalenia i niszcząc zainfekowane tkanki. Do zarażenia toksokarozą może dojść, gdy nie stosuje się zasad higieny, dlatego też dzieci, ze względu na to, że ich odporność jest słabsza niż dorosłych, powinny myć ręce zawsze po spacerze i po zabawie ze zwierzętami, nie powinny jeść piasku i ziemi oraz żywności, która miała kontakt z ziemią i piaskiem. Powinno się odrobaczać psy raz do roku, szczeniaki nawet cztery razy w ciągu pierwszych miesięcy życia. Dzieci powinny unikać zabaw ze szczeniętami i kociętami, szczególnie nieznanymi. Place zabaw dla dzieci powinny być zabezpieczane przed zanieczyszczeniem odchodami. Należy także okresowo wymieniać piasek w piaskownicy. Dzieci powinny mieć często obcinane paznokcie. Jarzyny i owoce powinno się zawsze myć, ponieważ mogą być zanieczyszczone ziemią a co za tym idzie jajami toksokar. Choroba przeważnie nie daje żadnych objawów. Gdy jednak dojdzie do ogólnej zmasowanej inwazji larw u dziecka, pojawia się wysoka gorączka, nawet ponad 39°C, ogólne osłabienie, leukocytoza, eozynofilia, powiększona wątroba i hipergammaglobulinemia. Powiększenie wątroby jest konsekwencją tego, że larwy w znacznej ilości docierają najpierw właśnie do tego organu. Skutkiem tego są nudności i bóle w okolicach wątroby. W wyniku zarażenia u dzieci bardzo często pojawia się także zakażenie tkanki płucnej i zapalenie pęcherzyków płucnych, którym towarzyszy kaszel i duszności. Dzieci alergiczne, zarażone toksokarozą płucną, są narażone na nasilenie objawów uczulenia i ataki astmy.

Rozpoznanie: Jest utrudnione. Dokonać go można na podstawie badań klinicznych na powiększenie wątroby, eozynofilię, hipergammaglobulinemię, na podstawie wywiadu epidemiologicznego, badań immunoserologicznych, RTG płuc, ultrasonografii lub tomografii komputerowej narządów zaatakowanych przez larwy.

Leczenie: Jest długie i ciężkie. Może trwać nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy. Należy usunąć zabite larwy, zlikwidować stany zapalne wokół martwych larw, naprawić uszkodzone tkanki.


choroby zakaźne Toksokaroza objawy toksokaroza leczenie Toksokaroza diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach