45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń układowy stanowi jedną z najpoważniejszych układowych chorób tkanki łącznej. Ten rodzaj schorzenia może atakować wiele tkanek i narządów, dlatego też objawy i przyczyny tocznia bywają bardzo różnorodne.

Czym jest toczeń rumieniowaty układowy?
Toczeń rumieniowaty układowy wiąże się z procesem nazywanym autoimmunizacją. Za powstawanie tej choroby odpowiada “zepsuty” układ odpornościowy, który zwraca się przeciwko własnym narządom i tkankom. Toczeń zazwyczaj atakuje skórę, nerki i stawy. Niektóre przypadki zachorowań wiążą się z poważnymi powikłaniami zagrażającymi nierzadko nawet życiu.

Przyczyny tocznia rumieniowatego układowego
Nie wiadomo co konkretnie odpowiada za pojawienie się tocznia. Według badać schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie. Tak zwany toczeń polekowy może być wywoływany przez niektóre leki (np. prokainamic, metyldopa, hydralazyna). W tym przypadku choroba ma jednak niegroźny przebieg i ustępuje po zakończeniu leczenia.

Badania wykazały także, że ze schorzeniem borykają się częściej kobiety. Taki stan rzeczy wiąże się z żeńskimi hormonami płciowymi (prolaktyna, estrogen). Prawdopodobnie z większym ryzykiem wystąpienia choroby powinny liczyć się kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne oraz stosujące hormonalną terapię zastępczą.

Ogólne objawy tocznia rumieniowatego układowego
Wskazanie wszystkich objawów tego schorzenia jest trudnym zadaniem. Wiąże się to, z tym że jego symptomy różnią się w zależności od poszczególnych układów czy narządów. Gdy mowa o jego ogólnych objawach to warto wskazać niemijające poczucie zmęczenia, chudnięcie i brak apetytu oraz nawracające stany podgorączkowe.

Leczenie tocznia rumieniowatego układowego
Osoby, u których wykryto toczeń rumieniowaty układowy, powinny być pod stałą opieką reumatologa bądź immunologa. Czasami wspomniani lekarze współpracują również z innymi specjalistami (np. z dermatologiem, gdy toczeń zaatakuje skórę). Szybkie rozpoznanie choroby chroni przez poważnymi powikłaniami. W celu rozpoznania choroby lekarz może zlecić różne badania, np. odczyn kiłowy, morfologię krwi, ocenę funkcji nerek czy wątroby.


choroby genetyczne przyczyny tocznia rumieniowatego układowego leczenie tocznia rumieniowatego układowego Czym jest toczeń rumieniowaty układowy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach