45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tłuszczak

Tłuszczakiem określa się łagodny nowotwór powstający z tkanki łącznej tłuszczowej, ale mogący ulec zezłośliwieniu. Jednak są to rzadkie przypadki.  Mimo wszystko każdego tłuszczaka powinien zobaczyć lekarz. Tłuszczak głównie tworzy się w tkance podskórnej tułowia i karku.

Niekiedy pojawia się także na twarzy, czole, kończynach górnych i dolnych, na pośladkach. Jest miękki, gdyż zbudowany z tkanki tłuszczowej, bardzo dobrze wyczuwalny i ograniczony torebką łącznotkankową, czyli cienką i włóknistą warstwą, pokryty jest skórą prawidłową. Pojawia się pojedynczo a czasami w skupiskach. Występuje przeważnie u kobiet. Czasami pojawia się także u dzieci i u osób starszych (ok. 50 roku życia). Praktycznie nie dają żadnych objawów, ale mogą boleć, gdyż duże tłuszczaki mogą powodować ucisk na sąsiadujące nerwy, narządy i tkanki - duże tłuszczaki osiągają wymiary nawet do 10 cm średnicy.

Tłuszczak na ogół nie wymaga żadnego leczenia, ale niekiedy może powodować dyskomfort pod względem estetycznym. W związku z tym niektórzy ludzie decydują się na chirurgiczne usunięcie tłuszczaka. W trakcie takiego zabiegu wycina się tłuszczaka spod skóry, przy znieczuleniu miejscowym. Na ranę zakłada się szwy, zazwyczaj na 1 tydzień. Duże tłuszczaki można usunąć, odsysając tłuszcz, jest to tzw. metoda liposukcji.


nowotwory Tłuszczak objawy leczenie tłuszczaka Tłuszczak jak wygląda
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach