45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tachykardia

Tachykardia (częstoskurcz) polega na przyspieszonej akcji serca, przekraczającej 100 uderzeń na minutę (podczas prawidłowej pracy serca wynosi ona od 60 do 100 uderzeń na minutę). Przy achykardii wielokrotnie obecne są nudności, poty i brak oddechu, natomiast przy jej skrajnej postaci czasami dochodzi do utraty przytomności, a nawet śmierci.

Objawy

Gdy pojawi się częstoskurcz, odczuwamy ból w klatce piersiowej i silne kołatanie serca. Do tego dochodzą zawroty głowy, mroczki przed oczami i ryzyko zasłabnięcia. W wielu przypadkach dolegliwość ta pociąga za sobą duszności lub napadowy kaszel.

Przyczyny

Częstoskurcz może być spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wysokim stężeniem adrenaliny we krwi, a więc stresem, gorączką, stosowaniem leków zawierających atropinę, efedrynę lub pseudoefedrynę, używkami tj. kofeina, alkohol, nikotyna, czy zażywaniem narkotyków.

Występują także inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania tachykardii i są one związane z generalnym stanem chorobowym - mowa tu o nadczynności tarczycy, niewydolności serca, zapaleniu mięśnia sercowego, niewydolności oddechowej, cukrzycy, utracie krwi, odwodnieniu, czy posocznicy (sepsa), czasami występuje także wstrząs anafilaktyczny jako wynik bardzo silnej reakcji alergicznej.

Zwalczanie

W przypadku lekkiego częstoskurczu należy przerwać czynności wysiłkowe i odprężyć się. Można też zmoczyć twarz zimną wodą. Polecane jest też wykonanie manewru Valsalvy. Polega on na nabieraniu powietrza do płuc, a następnie próbie wydychania go przy zamkniętej jamie ustnej i nosowej

Leczenie i profilaktyka

Jeśli tachykardia nie jest silna, to powinno się głównie ograniczyć aktywność oraz zapewnić ciału, oraz umysłowi stan wyciszenia. W cięższych przypadkach zalecana jest aktywizacja układu przywspółczulnego, ponieważ pobudzenie nerwu przyczynia się do zwolnienia pracy serca. Niekiedy można także za zaleceniem lekarza zastosować masaż tętnicy szyjnej. Ogólne wskazówki dla osób z ryzykiem wystąpienia silnych częstoskurczów sprowadzają się do kilku porad:

Należy stosować zdrową dietę, ograniczyć spożywanie słodyczy i zrezygnować z używek. Konieczne jest także zadbanie o swoje zdrowie psychiczne, pamiętając o relaksie. Na pracę serca pozytywnie wpłyną także regularne, ale nie wysiłkowe ćwiczenia fizyczne.



choroby serca Tachykardia objawy przyczyny tachykardii Tachykardia leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach