45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Szyja skrzypka

Szyja skrzypka tak jak sama nazwa sugeruje, jest dolegliwością muzyków grających na skrzypcach. Występuje przeważnie po 2-3 latach od rozpoczęcia gry na tym instrumencie. Statystycznie dotyka ona nawet 60% wszystkich skrzypków lub osób grających na altówce.

Pierwsze doniesienia o tej dolegliwości notowane są dopiero na przełom XIX i XX wieku. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż wcześniej skrzypce trzymano na ramieniu, dzięki czemu unikano stykania się skóry z powierzchni instrumentu, a w efekcie podrażnień.

Objawem tej dolegliwość są zmiany skórne zlokalizowane w obrębie podbródka oraz szyi.

Odpowiedzialny za ich powstawanie jest nacisku wywierany na żuchwę, bark i obojczyk przez dwa elementy instrumentu: podbródka i żeberka.

Jednakże bezpośrednie przyczyny mogą być różne. Niektórzy reagują alergicznie na materiał, z którego wykonany jest podbródek.

W tym przypadku za reakcję uczuleniową odpowiedzialny jest przeważnie lakier stosowany do jego pokrycia, nikiel, terpentyna, żywice syntetyczne, formaldehyd, egzotyczne gatunki drewna, takie jak mahoń oraz niekiedy nawet okruchy kalafonii ze smyczka opadające na podbródek. Objawem alergii są liczne wypryski.

Co więcej, zmiany mogą być spowodowane przez mechaniczne uszkodzenie skóry. Dochodzi wtedy do pojawienia się obrzęków, stwardnień oraz otarć, które w efekcie doprowadzić mogą do zakażeń bakteryjnych lub o charakterze grzybiczym.

Na podrażnionej skórze występują bardzo często liszaje oraz przebarwienia zwane hiperpigmentacją. Charakterystyczne symptomy szyi skrzypka to także rumień, wzmożone poletkowanie skóry (nasilenie rysunku skóry), bliznowacenie oraz wykwity skórne.

W ciężkich przypadkach występują nawet torbiele i obrzęki. Niektórzy mężczyźni skarżą się na okołomieszkowe zapalenie brody. W miejscu ucisku wywieranego przez instrument dochodzi niekiedy do ogniskowego łysienia.

W celu zdiagnozowania tej dolegliwości przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski oraz podstawowe badania płatkowe, których zadaniem jest wykrycie, czy dolegliwości są pochodzenia alergicznego.

Jeśli ich wynik okaże się negatywny, to dokonuje się biopsji zmienionej chorobowo skóry. Aby uzyskać pełną diagnozę, wykonuje się badanie histopatologiczne, które pomaga stwierdzić, czy wystąpiła akantoza, reakcja ziarniakowa lub torbiel w powierzchniowych, lub głębokich warstwach skóry.

Leczenie objawów tej dolegliwości oparte jest głównie na stosowaniu specjalistycznych maści. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatów zawierających kortykosterydy, ponieważ mogą one doprowadzić do osłabienia działania węzłów chłonnych oraz zmniejszenia liczby limfocytów, a w konsekwencji spadku odporności.

W celu uchronienia się przed nawrotem symptomów warto na podbródek kłaść kawałek tkaniny. Niektórzy zalecają, by do stworzenia podbródka wykorzystać technikę wycisków dentystycznych.

Dzięki temu miałby on zostać dopasowany idealnie do realnego kształtu brody muzyka. Jeśli wszystkie metody zawiodą, to można przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Jest to jednak ostateczność, a na czas gojenia ran pacjent powinien zrezygnować z gry na instrumencie.


choroby skóry Szyja skrzypka objawy Szyja skrzypka postępowanie Szyja skrzypka diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach