45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Synestezja

Wiele osób nawet nie wie o istnieniu choroby takiej jak synestezja, którą definiuje się krótko, jako „pomieszanie zmysłów”. Mimo wszystko nie chodzi tu wbrew pozorom o żadne szaleństwo czy zaburzenia osobowości. Mowa jest o pomieszaniu zmysłów, odpowiedzialnych za doświadczanie świata takim, jaki jest, czyli wzroku, słuchu, smaku, dotyku i powonienia.

Istnieje wiele definicji starających się opisać to zjawisko, ponieważ wielu ludzi postrzega je inaczej.

Najpowszechniejsze jest określenie jej, jako wymieszanie się przynajmniej dwóch ze zmysłów, czego skutkiem jest nietypowy odbiór rzeczywistości.

Mówi się, że osoba taka potrafi smakować dźwięki, czy czuć kolory.

Przykładowo człowiek, który patrzy na kolor niebieski – odczuwa chłód, wiele osób przypisuje sobie kolory do cyfr, uważając np., że patrząc na liczbę 4, widzą kolor czerwony. Często też występuje zjawisko odczuwania smaku w połączeniu z kolorem, bądź odwrotnie. Zjawisko to towarzyszy synestetykom już w dzieciństwie i trwa całe życie. Powszechnym jest fakt, że długo nie zdają sobie oni sprawy ze swojej wyjątkowości czy odmienności traktując swoje dodatkowe "zdolności" jako normalne zjawisko.

Pierwotnie, kiedy pod koniec XIX wieku zjawisko to zostało opisane przez Francisa Galtona, reszta naukowców uznała, że doznanie takiego rodzaju zjawiska możliwe jest tylko i wyłącznie pod wpływem narkotyków czy innych środków odurzających. Mimo wszystko okazuje się, że statystycznie jedna na 20 tys. osób nie musi zażywać psychotropów, żeby odczuwać świat inaczej i smakować go mieszaniną wszystkich swoich zmysłów. Dla jednych to wybryk natury, fenomen a dla drugich niezwykły dar.

Istotne jest to, że każdy synestetyk jest inny i inaczej doświadcza swoją przypadłość, a raz ustalone wrażenia synestetyczne pozostają na zawsze takie same. Za przykład posłużyć może w tym przypadku sytuacja, gdzie synesteta po raz pierwszy zobaczy literę A i wyda mu się ona zielona - taka już pozostanie.

Najczęściej spotykaną odmianą „pomieszania zmysłów” jest barwne słyszenie. Polega to na tym, że dźwięki lub współbrzmienia wywołują wrażenia barwne, bądź barwy – dźwięki. Muzycy synesteci widzą poszczególne nuty we wszystkich kolorach tęczy i w związku z tym, co może okazać się zaskakujące jest to, że szybciej uczą się gry na instrumentach.

Wieloletnie badania wskazują, że synestezja najczęściej dotyczy kobiet oraz osoby, które mają zdolności twórcze i artystyczne. Można również ośmielić się na stwierdzenie, że jest to przypadłość rodzinna.

Naukowcy długo doszukiwali się przyczyn powstawania tej przypadłości. Za sprawą tych poszukiwań powstały dwie teorie, z których jedna mówi o tym, że przyczyną pomieszania zmysłów są dodatkowe połączenia w mózgu, które łączą obszary normalnie ze sobą niepołączone.

Druga teoria twierdzi, że ilość połączeń synaptycznych jest taka sama, a odpowiedzialność przypada zachwianiu równowagi pomiędzy hamowaniem i wyciszaniem docierających impulsów w mózgu.

Abstrahując od tego, gdzie tak naprawdę leży przyczyna tej przypadłości trzeba przyznać, że jest ona naprawdę nietypowa. Istnieją oczywiście sytuacje, gdy synestezja utrudnia życie. Niekiedy bowiem może powstać wrażenie szumu informacji. Niewątpliwie jednak zjawisko to przyczyniło się do rozwoju sztuki oraz niewykluczone, że było ono wieki temu bardzo pomocne przy tworzeniu się mowy.


choroby psychiczne pomieszanie zmysłów objawy synestezji Synestezja leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach