40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Świnka

Świnka lub nagminne zapalenie ślinianek to ostra choroba zakaźna. Odpowiedzialny za jej powstawanie jest wirus, który po zakażeniu powoduje wysoką gorączkę i obrzęki gruczołów ślinowych.

W związku, z tym że wirus przenosi się drogą kropelkową i do zarażenia chorobą dochodzi w czasie jej wylęgania u innej osoby (kiedy objawy jeszcze nie są widoczne) to bardzo łatwą się nią zarazić. Dlatego też świnka jest często spotykaną chorobą a do jej zachorowań najczęściej dochodzi w okolicach zimy. Świnka przeważnie występuje u dzieci w przedziale wiekowym 4-15 lat.

Osiemnaście do dwudziestu dni po zakażeniu występuje obrzęk w okolicach uszu. Jest to obrzęk ciastowaty, miękki i bolesny. Najpierw puchnie jeden policzek, potem - po czasie od jednego do dwóch dni - drugi. Dzieci doskwiera lekki ból uszu, bóle przy kręceniu głową i żuciu. Gorączka osiąga 40°C albo też może w ogóle nie występuje. Choroba trwa około tygodnia i raczej nie powoduje powikłań.

W celach profilaktycznych wykonuje się szczepienia u małych dzieci przeciw tej chorobie, najpierw w okolicach 13 miesiąca życia, później drugi raz gdy dziecko osiągnie wiek 7 lat.


choroby zakaźne ile trwa świnka pierwsze objawy świnki świnka u niemowlaka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach