45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Stany nadkrzepliwości

Stany nadkrzepliwości lub tak zwana trombofilia to niebezpieczne schorzenie stwarzające zagrożenia dla życia osoby na nią cierpiącej. Na szczęście można ją leczyć tak samo i równie skuteczne, jak pozostałe choroby związane z zakrzepicą żylną. Należy jedynie ją odpowiednio wcześnie zdiagnozować.
Istota stanów nadkrzepliwości

Trombofilia jest (zwykle) chorobą genetyczną, w której trakcie dochodzi do powstawania zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Jest to skutkiem nieprawidłowości hematologicznych. Za wrodzoną trombofilię odpowiedzialny jest m.in. tzw. czynnik V Leiden, wariant G20210A genu protrombiny, czy też niedobór białka C i antytrombiny. Z kolei stanów nadkrzepliwości nabytej można nabawić się przy okazji problemów związanych z niewydolnością nerek, niedoczynnością tarczycy, a także w czasie ciąży i w przypadku długotrwałej terapii antykoncepcją hormonalną.

Postać choroby nadkrzepliwości
Trombofilia w większości przypadków dotyka żyły, ale to nie umniejsza jej niebezpieczeństwu. Zagrożeniu bowiem podlegają żyły mózgowe, te w obrębie jamy brzusznej, czyli żyła wrotna i żyły wątrobowe, a także żyły kończyn górnych. Dochodzi także do pojawienia się martwicy skóry, zwłaszcza w obrębie tułowia. W sytuacji, gdy choroba obejmie tętnice to znacznie wzrasta ryzyko śmiertelnych powikłań. Może wówczas dojść do udaru mózgu, bądź zawału mięśnia sercowego.

Badania na wykrycie stanów nadkrzepliwości
Do sztandarowych metod należy badanie genetyczne TROMBOFILIE-1 m.in. na odporność na aktywowane białko C, czynnik V Leiden i wariant 20210A genu protrombiny. Pozwala ono ocenić ryzyko wystąpienia zatorów płucnych, a także zakrzepicy żylnej i predyspozycji do poronień.

Leczenie trombofilii
Gdy uda się rozpoznać pierwsze objawy stanów nadkrzepliwości, to koniecznie trzeba udać się na wizytę do angiologia, bądź chirurga naczyniowego. Podczas konsultacji specjalista wypisze skierowanie na USG żył głębokich. To pierwszy krok do walki z trombofilią. W przypadku pacjentów z umiarkowanym i dużym ryzykiem zakrzepicy podaje się profilaktycznie leki przeciwzakrzepowe. Należą do nich m.in. dabigatran i riwaroksaban oraz warfaryna. Inne leki stosowane są wyłącznie u pacjentów, u których planowana jest operacja ortopedyczna.

Profilaktyka
Jeśli przyczyną choroby są geny to, nie ma szans na jej zapobiegnięcie. Można natomiast znacznie ograniczyć jej rozwój i zniwelować dolegliwości. Z kolei nabyte stany nadkrzepliwości można skutecznie ominąć przy odpowiednio zastosowanej profilaktyce. Do czynników tego typu należy m.in. rzucenie palenia lub rezygnacja z terapii hormonalnej.


choroby genetyczne Stany nadkrzepliwości objawy Stany nadkrzepliwości diagnoza Stany nadkrzepliwości postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach