45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Śpiączka cukrzycowa

Śpiączka cukrzycowa określana także jako śpiączka ketonowa, śpiączka hiperglikemiczna, wywołana przez kwasicę i ketonemię (wysoki poziom ciał ketonowych we krwi). Jej przyczyną może być ciąża, zakażenia oraz urazy i operacje. Utrata przytomności w śpiączce hiperglikemicznej jest poprzedzona odczuciem silniejszego pragnienia oraz oddawaniem dużych ilości moczu, mdłościami i wymiotami oraz bólami brzucha.

Oddech staje się wolniejszy i głęboki, tzw. oddech Kussmaula o zapachu zgniłych jabłek, duszność, chory jest odwodniony, błony śluzowe są wysuszone, skóra jest sucha, słabo napięta i zaczerwieniona, następnie szara, poziom stężenia glukozy we krwi do 1000 mg%, brak apetytu i senność. Kontakt z chorym staje się trudniejszy, tętno jest szybkie i słabe, ciśnienie tętnicze spada.

Śpiączka hipoglikemiczna, hipoglikemia, będąca wynikiem spadku glukozy we krwi, do 40-50 mg%, np. wskutek przedawkowania insuliny, jest poprzedzana niedocukrzeniem i występuje nagle. Odpowiedzialne za nią może być podaniem zbyt dużej dawki insuliny, brak posiłku po przyjęciu insuliny oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Rozróżnia się kilka postaci Hipoglikemii: lekką - w następstwie zwiększonego wydzielania katecholamin; średniociężką - której objawami są zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz ciężką, gdzie dochodzi do utraty przytomności oraz drgawek. Symptomem staje się drżenie mięśni, uczucie niepokoju i lęku, potliwość, głód, ból głowy, drgawki toniczno-kloniczne, podwyższone ciśnienie i przyśpieszone tętno oraz zaburzenia orientacji. Śpiączka hipoglikemiczna może prowadzić do śmierci, dlatego też chorzy jak najszybciej powinni znaleźć się w szpitalu.

Śpiączka cukrzycowa to stan głębokich zaburzeń metabolicznych organizmu, stwarzających zagrożenie dla życia. Czasami stanowi początkowy objaw cukrzycy. Przeważnie jednak zdarza się u osób z już rozpoznaną cukrzycą, u których doszło do zaburzeń metabolicznych, zakwaszenia organizmu ciałami ketonowymi i toksycznego uszkodzenia mózgu z powodu zakażenia, operacji, przestania pobierania insuliny, błędów dietetycznych.





objawy cukrzycy choroby hormonalne Śpiączka cukrzycowa objawy Śpiączka cukrzycowa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach