45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Somnifobia

Somnifobia jest to chroniczny i długotrwały lęk przed zasypianiem oraz samym snem. Stanowi ona poważne zaburzenie, które znacznie wpływa na funkcjonowanie człowieka. Mowa tu przede wszystkim o aspekcie fizycznym, psychicznym oraz emocjonalnym.

Co roku na tę chorobę zapadają kolejne osoby.
Somnifobia zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu, co przekłada się na poważne konsekwencje w życiu rodzinnym, społecznym, czy zawodowym. Jest również powodem przewlekłego zmęczenia.
Skutkiem nieleczonego zaburzenia może być drażliwość, obniżony nastrój, niepokój, czy nawet depresja. Może także przyczynić się do agresywnych zachowań u chorej jednostki.

Przyczyny lęku przed snem
Przyczyny takiego lęku to przede wszystkim wszelkie traumatyczne przeżycia w czasie snu, szczególnie jeśli miały one miejsce w dzieciństwie, takie jak np. pożar w czasie snu, atak zwierzęcia, czy brak obecności rodziców tuż po przebudzeniu.
Kolejną przyczyną tego schorzenia są np. nawracające koszmary senne. Szczególnie dokuczliwe mogą być sny, w których chory spada, topi się, doświadcza śmierci bliskich osób, nie może uciec przed niebezpieczeństwem, spotyka duchy, potwory, jest uczestnikiem wojny. Chora jednostka ma uzasadniony lęk przed zasypianiem.

Paraliż przysenny stanowią kolejną przyczynę somnifobii. To stan, w którym dochodzi do porażenia mięśni, ale przy zachowaniu pełnej świadomości. Dochodzi do niego przeważnie podczas zasypiania. Chory nie może wykonywać żadnych ruchów, mówić, otwierać oczu. Jedyną grupą mięśni, na którą sparaliżowany może mieć wpływ, są mięśnie oddechowe. Porażenie przysenne trwa zazwyczaj krótko.
Pozostałe przyczyny somnifobii to także zaburzenia lękowe, czy strach chorego przed utratą kontroli.

Zagrożenia płynące z somnifobii
Przede wszystkim lęk przed zasypianiem i snem negatywnie wpływa na życie rodzinne. Mogą pogorszyć się stosunki z bliskimi, ze względu na agresywne zachowania chorego, jego obniżony nastrój i skłonności depresyjne. Somnifobia może mieć szczególnie negatywne konsekwencje, jeśli jednostka sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Somnifobia wpływa także na życie zawodowe. Chroniczne zmęczenie, obniżona zdolność koncentracji, odpowiadają za słabe wyniki w pracy, co potęguje depresję i w ten sposób tworzy błędne koło. Somnifobia jest szczególnie niebezpieczna, kiedy chory pełni funkcję na odpowiedzialnym stanowisku.

Leczenie lęku przed zasypianiem
W sytuacji, gdy problem z zasypianiem jest długotrwały, warto skonsultować taki stan z psychologiem, który rozpozna przyczyny i na tej podstawie rozpocznie odpowiednią terapię. W czasie jej trwania lekarz prowadzący pomaga zapanować nad emocjami i w ten sposób zwalczyć chorobę.

Leczenie farmakologiczne może wspomóc sesje z psychologiem, poprzez czasowe stłumienie objawów, jednak na pewno choroba nie zostanie wyleczona w ten sposób. Należy pamiętać, że objawy odstawienia leków mogą być uciążliwe.
Leczenie z pomocą psychologa i farmakologiczne, można wspomagać na własną rękę, poprzez rytuały, które ułatwią zasypianie, jak spacer, zielona herbata, czy czytanie przed snem. Bardzo ważne w leczeniu jest wsparcie bliskich osób.


choroby cywilizacyjne Przyczyny lęku przed snem Paraliż przysenny Leczenie lęku przed zasypianiem
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach