45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Słoniowacizna

„Ludzie Słonie” to chorzy dotknięci słoniowacizną.

W tej chorobie dochodzi do zaburzeń w przepływie limfy. W przypadku zdrowych osób naczynia limfatyczne transportują płyny ustrojowe do serca na zasadzie drenażu, u ludzi chorych dochodzi do ich uszkodzenia zaburzenia drożności. W związku z tym płyny gromadzą się w miejscu, gdzie później powstaje obrzęk.

Przyczyna choroby

Za tę choroby mogą być odpowiedzialne m.in. powikłania kilku chorób. Najczęściej są to następstwa róży przyrannej i opryszczki zwyczajnej na ustach. Wielokrotnie wiąże się ona z nowotworami. Występuje w rozległych przerzutach raka sutka do węzłów chłonnych pachowych lub po ich usunięciu.

Do słoniowacizny dochodzi także po różnych zabiegach operacyjnych i napromieniowaniu danego miejsca. Bywają przypadki, że jest skutkiem bliznowacenia po urazie.

Chorobę bardzo często wywołują nicienie Wuchereria bancrofti (filaria Bancrofta). Jaja nicieni przenoszone są przez komary. Insekt, zarażony larwami, podczas odżywiania się krwią, wprowadza je do ustroju człowieka. Te z kolei wędrują do naczyń krwionośnych i limfatycznych, po czym osiadają w węzłach chłonnych i tam dojrzewają.

Miejsca podwyższonego ryzyka zachorowań

Najczęstszymi regionami gdzie występuje słoniowacizna, są rejony tropikalne. Najwięcej zachorowań odnotowuje się Afryce i Azji, ale pojawia się także w obu Amerykach. Liczne przypadki występują także w Indiach, krajach nad Pacyfikiem, w Ugandzie, Tanzanii, Kenii, Egipcie, Sudanie, Rwandzie, Burundi. Jednak najbardziej dotkniętym obszarem jest Etiopia, gdzie na słoniowaciznę cierpi nawet do 6% populacji zamieszkującej tereny endemiczne.

Według naukowców tak częste występowanie choroby w Afryce jest spowodowane budową geologiczną. Miejscowa ludność ma stały kontakt z podrażniającą glebą, bogatą w czerwone gliny metali alkalicznych (sód i potas), co związane jest z aktywnością wulkaniczną. W takich warunkach doskonale rozwijają się nicienie filaria Bancrofta.

Metody leczenia

Powiększone kończyny, które są wynikiem nieprawidłowego działania układu limfatycznego, znacznie utrudniają życie chorym. W Afryce słoniowacizna stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności.

W celu zmniejszenia miejsc dotkniętych opuchlizną należy rozpocząć od leczenia choroby podstawowej. Dlatego tak istotna jest właściwa diagnostyka. Im szybciej chory zdecyduje się na rozpoczęcie leczenia, tym lepiej, ponieważ z biegiem czasu opuchlizna twardnieje i jest oporna na leczenie. Zbyt późne rozpoczęcie kuracji uniemożliwi powrót do normalnego wyglądu.

Chory na słoniowaciznę musi zakładać specjalne opaski lub pończochy uciskowe na miejsca dotknięte zmianami (nogi, ramiona). Często zaleca się także leki zmniejszające obrzęki oraz masaże limfatyczne. U niektórych pacjentów prowadzi się mikrochirurgiczne transplantacje naczyń limfatycznych.

Choroba zniknie już w 2020 roku?

Na słoniowaciznę cierpi obecnie około 100 mln ludzi na świecie. Jednak według naukowców ta bolesna i oszpecająca choroba zniknie do 2020 roku. Światowa Organizacja Zdrowia w ciągu ostatnich 10 lat rozdała bowiem 57mln ludzi blisko 2mln dawek leków.

Skala takiego sukcesu zachęciła organizacje do wzmożenia wysiłków w walce z zagrożeniem. Ambitnym założeniem jest ochrona ponad 6,6 mln dzieci, które jeszcze nie zetknęły się z chorobą oraz dalszych 9,5 mln dorosłych, którzy już zostali zarażeni.

Profilaktyka

Najskuteczniejszą formą ochrony jest zwalczanie chorób podstawowych, których skutkiem może być nieprawidłowe działanie układu limfatycznego. Jeżeli natomiast po przyjeździe z egzotycznego kraju pojawiają się opuchlizny, to stan taki należy skonsultować z lekarzem, w celu sprawdzenia ich przyczyny. Być może są one skutkiem zarażenia nicieniami filaria Bancrofta.

Przebywając za granicą, w krajach podwyższonego ryzyka, warto zainwestować w moskitiery. Chronią przed napadem komarów w nocy i mogą zapobiegać przenoszeniu zakażeń i wielu innych chorób.


choroby mięśni leczenie słoniowacizny objawy słoniowacizny przyczyny słoniowacizny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach