40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Ślepota zmierzchowa

Czym jest „ślepota zmierzchowa”?

Jest to choroba, którą rozpoznać można po tym, że o zmroku widzimy o wiele gorzej niż w dzień. Tak samo tyczy się z wyraźnym postrzeganiem tego, co dookoła nas w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Potocznie określa się ją jako „kurza ślepota” i nazwa ta została zaczerpnięta ze świata zwierząt, ponieważ wszelka fauna ma w ciemnościach bardzo słaby wzrok – poza paroma wyjątkami. Jest to schorzenie, które mocno ogranicza nasze pole widzenia.

Chorobę tę zazwyczaj diagnozuje się u kobiet, aniżeli u mężczyzn. Może ona być dziedziczona. Dodatkowo jest bardzo uciążliwa dla kierowców oraz osób pracujących po wschodzie słońca.

Jakie są przyczyny powstawania choroby?

Najczęściej wskazuje się na niedobór witaminy A w organizmie osób cierpiących na ślepotę zmierzchową. Dlatego też dokładnie analizuje się dietę, jaką stosuje chory. Aby wzmocnić organizm, należy podać stosowne ilości beta-karotenu oraz inne specyfiki bogate w ten składnik odżywczy.

Istotny jest także fakt, że to schorzenie coraz częściej występuje wskutek uszkodzenia nerwu lub też zwyrodnień siatkówki. Dlatego też oko miałoby problem z dostosowaniem się do natężenia światła – gdzie zdrowy człowiek po chwili czasu przyzwyczaja się do ciemności panującej o zmierzchu lub niedoboru promieni słonecznych.

Za tę chorobę odpowiedzialne są także geny. W sytuacji, gdy w rodzinie wcześniej występowało to schorzenie, należy to uwzględnić podczas badania lekarskiego. Jest to najczęstsze w przypadku kobiet.

Rozpoznanie

Pierwszym i głównym objawem jest przede wszystkim niedostrzeganie pewnych przedmiotów, kiedy jest ciemno lub też widzenie niewyraźne. Wiąże się to z utratą umiejętności przystosowania widzenia przez siatkówkę w miejscach bez światła lub niewystarczająco naświetlonych.

Również możemy zauważyć dziwne zachowanie się oka, kiedy przechodzimy z pomieszczenia ciemnego do jasnego lub też odwrotnie. Wzrok nasz nie zachowuje się wtedy normalnie, możemy przez chwilę czuć lekkie zamroczenie lub też mieć problem z zauważeniem tego, co jest dookoła nas.

Co można zrobić?

Przede wszystkim należy nie panikować. Pogorszenie się wzroku (czasowe) to w niektórych przypadkach także skutek niewłaściwego odżywiania się lub ogólnego zmęczenia organizmu. Dlatego też, zanim udamy się do specjalisty, należy dokładnie zastanowić się nad swoimi objawami, problemami oraz ogólnym samopoczuciem.

Gdy jednak stwierdzimy, że taka niedogodność nie jest chwilowa, to należy się jak najszybciej udać do okulisty, który potwierdzi lub zaprzeczy naszej obawie.

Kiedyś uznawano, że podstawowym źródłem tej choroby jest niedobór witaminy A. Aby rozpoznać czy nasz problem rzeczywiście tam tkwi, czy też powstał z innych przyczyn, można przeprowadzić badania, które wskażą nam czy aby przypadkiem nie cierpimy na niski poziom tego składnika.

Jednak coraz więcej specjalistów odchodzi od tej teorii, poszukując źródła choroby w innych miejscach, takich jak siatkówka czy nerwy wzrokowe.

Głównym badaniem mającym na celu stwierdzenie kurzej ślepoty jest oftalmoskopia. Polega ona na badaniu dna oka. Badanie to pomaga określić pole widzenia, sprawdza zdolności akomodacyjne narządu wzroku oraz analizuje ilość światła wpadającego a odbitego.

Ślepota zmierzchowa jest chorobą trudną, ale nie śmiertelną. W przypadku gdy szybko się ją zdiagnozuje, to istnieje duża szansa na jej wyleczenie, a przynajmniej na niepogorszenie się wady. Dlatego też przy jakichkolwiek objawach, a tym bardziej, kiedy choroba ta wystąpiła już w rodzinie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


choroby oczu Ślepota zmierzchowa objawy leczenie ślepoty zmierzchowej przczyny ślepoty zmierzchowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach