40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Skurcze Braxtona Hicksa

Ciąża jest w przypadku każdej kobiety szczególnym okresem oczekiwania na upragnione dziecko, które rozwija się w jej brzuchu. To także czas, w którym przyszła mama powinna szczególnie o siebie dbać i zwracać uwagę na zmiany zachodzące w swoim organizmie. Co jednak w przypadku kiedy na miesiąc przed porodem pojawią się skurcze?

W takiej sytuacji nie należy panikować, ponieważ skurcze w 20 tygodniu ciąży są to tak zwane skurcze przepowiadające Braxtona Hicksa.

Pojawiają się niezbyt często, co odróżnia je od tych obecnych podczas pierwszego okresu porodu.

Jednocześnie jednak mogą być na tyle silne, że trudno odróżnić je od prawdziwych skurczów porodowych.

Takie bóle mogą przypominać te menstruacyjne, ale mimo wszystko ich jedyną wspólną cechą jest to, że dzieją się one niezależnie od kobiety.

Skurcze Hicksa cechuje to, że zaczynają się od dna macicy, która na kilka tygodni przed porodem obniża się, by pomóc wyjść dziecku na świat. Pomimo tego, że są one przykrym odczuciem, to mają one za zadanie przygotować przyszłą mamę do faktycznych porodowych skurczów, mimo że jedynie je zapowiadają. W dodatku takie skurcze wzmacniają macicę oraz skracają jej szyjkę, dzięki czemu dziecko ma możliwość ułożenia się w odpowiedniej pozycji. Zazwyczaj takie objawy są całkiem naturalne i nie stanowią zagrożenia dla matki ani maleństwa.

Czas ich trwania jest zależny od tego, w jakim tygodniu ciąży wystąpiły. Napięcie może trwać nawet dwie minuty, choć zazwyczaj czas jednego skurczu nie przekracza 30 sekund. W 8–9. miesiącu pojawiać się mogą nawet co 20–30 minut i trwać do dwóch minut, co zazwyczaj kobiety odbierają jako sygnał rozpoczynającego się porodu, pomimo braku innych wskaźników.

Metody postępowania ze skurczami

W przypadku skurczy metodą przynoszącą ulgę jest zmiana ułożenia ciała. Ta banalna czynność może naprawdę przynieść kobiecie spore ukojenie. Skurcze mogą wystąpić w każdej sytuacji dlatego, gdy doświadczymy ich, siedząc, to powinniśmy wstać lub się przespacerować, a jeśli chodzimy – usiąść. W trakcie takich sytuacji pomocne okazują się także ćwiczenia oddechowe (np. te wyniesione ze szkoły rodzenia), które nie tylko przyniosą ulgę, ale również przygotują przyszłą mamę na nadejście godziny zero. Dodatkowo zaleca się ciepłą, relaksacyjną kąpiel, która rozluźni mięśnie brzucha, dając wymarzone ukojenie. W przypadku jednak kiedy żaden z tych sposobów nie pomaga, a ból nie ustępuje, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę bądź udać się bezpośrednio do szpitala.

W celu uniknięcia pojawiania się skurczów Hicksa należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, odwodnienia, dotykania i masowania brzucha. Są to czynniki, które mogą, ale nie muszą prowadzić do pojawienia się skurczy.


Choroby kobiece Skurcze Braxtona Hicksa objawy skurcze przepowiadające
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach