40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Skórzak

Skórzak jest zmianą nowotworową zlokalizowaną na oku. Występuje przeważnie u zwierząt, aczkolwiek bywają także jej przypadki u ludzi.

Jak wygląda?

Skórzak przeważnie lokalizuje się pod skórą w okolicy łuku brwiowego. Stanowi on zmianę nowotworową, na którą składają się kryształki cholesterolu i wydzieliny gruczołowe. Te elementy tworzą nieregularną grudkę. Skórzaki bardzo często ulegają powiększeniu i z czasem mogą sprawiać problem przy ruchu powieką. W niektórych przypadkach mogą także prowokować nadmierne nawilżenie oka oraz jego zaczerwienienie. Poza tymi niedogodnościami, wynikającymi z ich rozmiaru i mało estetycznym wyglądem, nie stwarzają one większego zagrożenia i nie stają się przyczyną żadnych złośliwych zmian nowotworowych. Usuwa się je w trakcie zabiegu chirurgicznego, ale wyłącznie z przyczyn estetycznych. Skórzaki przesuwają się swobodnie pod skórą, nie powodując żadnego bólu.

Co jest jego przyczyną?

Uważa się, że skórzak jest wadą dziedziczną, dlatego ciężko mu zapobiegać. Jak już było napisane powyżej, nie jest to poważne schorzenie, toteż nie należy się nim w żadnym stopniu martwić. Zabieg chirurgiczny konieczny jest tylko wtedy, gdy skórzak utrudnia nam funkcjonowanie w sposób mechaniczny. Wiele osób błędnie twierdzi, iż wynika on z niewłaściwej higieny, jednak żadne z dotychczasowych badań nie wykazały zależności pomiędzy tymi dwoma kwestiami.

Nie trać czujności!

Mimo że skórzaki nie stwarzają żadnego zagrożenia to można je łatwo pomylić je z innymi zmianami nowotworowymi, które mogą okazać się o wiele bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Do nowotworów złośliwych oczu zalicza się: mięsaki, glejaki i czerniaki powieki lub tęczówki. Wszystkie te choroby umiejscawiają się w okolicy oka, ich objawy i wygląd mogą być bardzo podobne, dlatego warto z każdą zmianą skórną zgłosić się do lekarza w celu zweryfikowania stopnia zagrożenia.


choroby oczu objawy skórzaka usuwanie skórzaka Skórzak leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach