40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Rzeżączka

Rzeżączka, tryper, choroba weneryczna spowodowana jest przez dwoinkę rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez kontakt płciowy. Może ona zaatakować cewkę moczową, genitalia, odbyt, oczy, jamę ustną i gardło, prowadząc do zapalenia narządów miednicy mniejszej, ciąży pozamacicznej, problemów z menstruacją, infekcji oczu, zapaleń i infekcji.

Choroba ta stwarza szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży. U 8 na 10 kobiet nie występują żadne objawy, przynajmniej te początkowe. Choroba jest niebezpieczna także dla mężczyzn, u których powodować może prostatę, bezpłodność, zapalenie jąder, rany cewki moczowej. Są też inne konsekwencje, ale to daje ogólny obraz. W przypadku 1 na 10 mężczyzn nie występują żadne objawy. Mogą przekazywać chorobę dalej, nie będąc tego świadomi.

U mężczyzn 5-7 dni po stosunku pojawia się ból i pieczenie w cewce moczowej oraz śluzowo - ropna lub ropna wydzielina z cewki. Po kilku tygodniach te objawy zmniejszają się i stan zapalny przechodzi w przewlekły. W przypadku kobiet zazwyczaj ostry okres zakażenia nie jest przez nie zauważony (tzw. upławy łączy się z innymi przyczynami), a do lekarza chora zgłasza się, dopiero gdy zakażenia staną się przewlekłe, z powikłaniami lub wtedy gdy stosunek seksualny doprowadził do ostrego zakażenia u jej partnera.

Mimo wszystko leczenie rzeżączki jest bardzo łatwe. Wystarczy zastosować odpowiednią dawkę antybiotyku przyjmowaną przez ciebie i twojego partnera, a następnie okres abstynencji. Najlepsze wyniki profilaktyczne daje używanie prezerwatywy.

Nie leczona rzeżączka zarówno u mężczyzn, jak i kobiet zajmuje coraz wyższe odcinki układu moczowo-płciowego, doprowadzając do rozmaitych powikłań (np. zapalenia przydatków u kobiety, najądrzy u mężczyzn, zapalenia stawów, a nawet posocznicy).


choroby weneryczne rzeżączka pierwsze objawy jak rozpoznac rzeżączkę jak leczyć rzeżączkę
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach