40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Rumień zakaźny

Określany także jako “zespół spoliczkowanego dziecka”. Nazwę swoją zyskał ze względu na czerwony kolor rumienia, który pojawia się na policzkach. Jest to choroba wirusowa niedająca żadnych wcześniejszych objawów i dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym oraz niemowlaków.

Jej przebieg jest ostry i za jej powstawanie odpowiedzialny jest wirus B 19 z rodziny parwowirusów. Najwięcej zachorowań przypada na okres wiosenny, powodując epidemię wśród dzieci w wieku szkolnym (od 2 do 12 lat). Rumień zakaźny jest też nazywany chorobą piątą, gdyż jest to piąta z sześciu wysypek dotykających dzieci.

Objawy: zalicza się do nich wysypkę, która ma kształt motyla - czerwonosiny rumień na policzkach oraz biały obszar wokół ust. W późniejszej fazie, szybko, bo po jednym dniu (czasami do czterech dni), wysypka może zająć ramiona, tułów, nogi i ręce, pośladki, dłonie i podeszwy stóp. Rumienie takie swoim wyglądem przypominają koronki lub siateczki - czyli plamki blednące w środkowej części, mające charakter jakby obrączek. Chorobie zwykle nie towarzyszy gorączka lub jest to gorączka bardzo mała, nieprzekraczająca 38 stopni. Wysypka jest swędząca i zwykle ustępuje po 7 dniach, nie łuszcząc się i nie zostawiając blizn. Przez kilka tygodni mogą następować nawroty choroby, spowodowane stresem, płaczem, większym wysiłkiem fizycznym, opalaniem się, kąpielą, zmianami temperatury, potarciem skóry lub przy żywych emocjach. Rumień zakaźny nie wymaga w zasadzie leczenia, ale można podawać leki pomagające załagodzić świąd skóry.

Okres inkubacji tej choroby wynosi mniej więcej 14 dni. Jest ona w małym stopniu zakaźna, ale chory zaraża otoczenie już na 7 dni przed pojawieniem się wysypki oraz w pierwszych dniach choroby. W związku z tym konieczna jest izolacja chorego. Przebycie choroby zapewnia odporność na resztę życia, natomiast nie ma szczepionki chroniącej przed zakażeniem parwowirusem B19.


choroby zakaźne zespół spoliczkowanego dziecka co to jest choroba piąta objawy Rumień zakaźny leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach