40 735 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Rumień wysiękowy wielopostaciowy

Za ten rodzaj rumienia odpowiedzialna może być infekcja lub zażycie jakiegoś leku. Zaawansowana postać tej choroby stwarza zagrożenie życia. W przypadku zauważenia zmian należy natychmiast odstawić lek, który je wywołuje i skonsultować się z lekarzem. Rumień wielopostaciowy wysiękowy,erythema multiforme, EM, dermatologiczny zespół chorobowy, zespół nadwrażliwości na różnorodne czynniki.

Występuje po infekcjach albo po zastosowaniu leków takich jak antybiotyki, sulfonamidy, furosemid, barbiturany, sole złota, propranolol, tetracykliny. Objawy rumienia wielopostaciowego wysiękowego: gorączka, bóle mięśni i stawów, wykwity rumieniowe na skórze, pojawiające się najczęściej na grzbiecie rąk i stóp, przedramieniu i podudziu oraz pęcherze. Niekiedy rumień wysiękowy wielopostaciowy może mieć ciężki przebieg, a w skrajnych przypadkach zagraża nawet życiu.

Najgroźniejszą postacią rumienia wielopostaciowego wysiękowego stanowi toksyczna nekroliza naskórka Lyella, TEN, zespół Lyella. W prawie każdym przypadku zaobserwowano powiązanie tej postaci rumienia z zażyciem jakiegoś leku. Toksyczna nekroliza naskórka Lyella zaczyna się nagle. W wielu przypadkach za jej powstawanie odpowiedzialne jest zażycie leku przy błahej infekcji. Okres inkubacji wynosi od 2 dni do 3 tygodni, w postaci zmian rumieniowo-pęcherzowych. Zmiany te pojawiają się na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej, a także na błonach narządów płciowych, na spojówkach i rogówkach. W wyniku tej choroby dochodzi do schorzenia naskórka całymi płatami i jest to tzw. objaw Nikolskiego. Choroba zajmuje błony śluzowe układu oddechowego i pokarmowego, co prowadzi do bardzo poważnego stanu, wywołanego zaburzeniami elektrolitowymi, białkowymi oraz wtórnymi infekcjami bakteryjnymi. Śmiertelność w toksycznej nekrolizie naskórka jest wysoka - umiera nawet 1/3 chorych. Śmierć jest przeważnie konsekwencją hipowolemii, krwawień z przewodu pokarmowego oraz zatorów płuc. Na szczęście toksyczna nekroliza naskórka występuje dość rzadko. Częściej dotyczy jednak kobiet, a także chorych na AIDS.


choroby skóry Rumień wysiękowy wielopostaciowy objawy Rumień wysiękowy wielopostaciowy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 735 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach