40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Rumień nagły

Najcharakterystyczniejszym objawem rumienia nagłego jest wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni C. Choroba ta nie stanowi żadnego zagrożenia i raz przebyta pozostawia odporność na całe życie. Jak nazwa “trzydniówka” wskazuje, choroba trwa trzy dni, ale w niektórych przypadkach przeciąga się nawet do 7 dni lub skróca do 1 dnia.

Wysoka gorączka wielokrotnie stanowi jedyny objaw, ale towarzyszyć jej może także lekki nieżyt gardła i ucha środkowego, kaszel oraz katar. Występować mogą drgawki gorączkowe, biegunka i wymioty oraz powiększenie węzłów chłonnych. W 3 dniu choroby gorączka zazwyczaj spada i pojawia się wysypka czerwona i grudkowa (jak w różyczce) na twarzy i tułowiu, która obejmować może także szyję, ręce i nogi. Wysypka szybko znika samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach i nie zostawia przebarwień, złuszczeń, blizn i plam oraz żadnych powikłań. Pojawienie się wysypki wskazuje na to, że choroba się kończy i chory już nie zaraża. Wtedy też stan chorego znacznie się poprawia.

Leczenie objawowe stosuje się środki mające na celu obniżenie gorączki oraz zimne okłady. W domu można zrobić dziecku kąpiel o temperaturze 38 stopni, do której stopniowo dolewa się zimnej wody, aż do momentu pojawienia się tzw. gęsiej skórki na ciele dziecka. Chorobę w każdym przypadku wymaga konsultacji lekarskiej z powodu wysokiej gorączki i drgawek.

Rumień nagły jest wywołany przez zakażenie wirusem HHV6 i atakuje dzieci głównie w wieku 6 - 24 miesięcy. Określany jest także jako gorączka trzydniowa lub wysypka nagła. U dorosłych zakażenie HHV6 występuje rzadko i daje objawy podobne do mononukleozy. Okres inkubacji wirusa wynosi od 5 dni do 2 tygodni. Zakaźność jest bardzo mała, ale chory powinien być odizolowany.


choroby zakaźne leczenie gorączki trzydniowej rumień nagły objawy trzydniówka leki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach