40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Rumień guzowaty

Rumień guzowaty Erythema nodosum, objawia się dużymi, czerwonymi, zapalnymi, bolesnymi, guzami. Pojawiają się one na podudziach, pojedyncze mogą też pojawić się na udach oraz przedramionach. Guzy te znikają bez pozostawiania blizn. Rumienie guzowate stanowią bardzo wyraźnie ograniczone zaczerwienienia na skórze, a dotykając ich, możemy stwierdzić, że są gorące.

Zmianom takim towarzyszy opuchlizna stawów, najczęściej skokowych, kolanowych i nadgarstków, ale zmiany mogą objąć także wszystkie inne stawy. Rumień guzowaty w wielu przypadkach jest objawem jakiejś choroby lub skutkiem działania jakiegoś leku. Czas trwania tej choroby zazwyczaj wynosi do 2 do 6 tygodni. W jej trakcie guzy przybierają odcień sinawy. Występują zazwyczaj w większych ilościach i mają do kilku centymetrów średnicy. Przypadki jej zachorowania najczęściej odnotowuje się jesienią i wiosną. Ma tendencję do nawrotów w ciągu miesięcy lub lat, nawet po wyleczeniu. Na tę chorobę zapadają przeważnie osoby w wieku od 15 do 30 lat, w 80% przypadków dotyczy kobiet. W przypadku dzieci rumień guzowaty jest przeważnie spowodowany przez paciorkowce górnych dróg oddechowych, u osób dorosłych - przez paciorkowce i sarkoidozę. Rumień guzowaty może też wystąpić w przebiegu trądu, grzybicy, histoplazmozy, gruźlicy i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Długie leżenie w łóżku może także wywołać rumień guzowaty. Leczenie rumienia jest uzależnione od czynników jej powstawania, dlatego koniecznie jest zrobienie posiewów z ognisk zakażenia i antybiogram i następnie zastosowanie odpowiedniego antybiotyku.


choroby skóry rumień guzowaty zapobieganie objawy rumienia powiklania po rumieniu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach