45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rubeoza tęczówki

Tęczówka należy do przedniej części błony naczyniówkowej oka, a w jej centru znajduje się źrenica. Działa ona jak przysłona i odpowiada za regulację dopływu światła do soczewki. Do rubeozy tęczówki dochodzi zazwyczaj w sytuacji niedotlenienia siatkówki.

Rubeoza tęczówki to choroba, w której trakcie dochodzi do rozlepienia się naczyń włosowatych w tęczówce oka. Naczynia włosowate określane także jako kapilary, są cienkościennymi naczyniami krwionośnymi, które oplatają tkanki w organizmie. Ich zadanie to wymiana składników pokarmowych, gazów, zbędnych produktów przemiany materii, witamin i hormonów między krwią a tkanką.

Do rubeozy dochodzi w przypadku niedotlenienia siatkówki, która następnie uwalnia bardzo liczne czynniki wzrostu, w tym VEGF (czynniki wzrostu śródbłonka naczyniowego), które biorą udział w angiogenezie. Angiogeneza jest procesem tworzenia nowych naczyń włosowatych, która zachodzi nie tylko w procesie embrionalnym, ale także w przypadku rozwoju zmian nowotworowych, gojenia się ran, agregacji płytek, w regulacji metabolizmy jonów, a także u kobiet w regeneracji endometrium. Jest to bardzo ważny proces fizjologiczny i patologiczny.

Retinopatia cukrzycowa częstą przyczyną rubeozy

Rubeoza tęczówki to bardzo często wynik przebiegu retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka, do którego dochodzi w przebiegu cukrzycy. Po około 20 latach trwania cukrzycy zmiany te zostały stwierdzone u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1, a także u około 60% chorych na cukrzycę typu 2.

Główne czynniki sprzyjające postępowi tej choroby to:

  • okres dojrzewania płciowego;
  • ciąża;
  • operacja zaćmy.

W trakcie tego schorzenia najpierw dochodzi do poszerzenia żył siatkówki, a następnie do uszkodzenia ścian drobnych tętniczek łącznie z tworzeniem się mikrotętniaków. W miarę postępu choroby dochodzi do zamykania się światła tętniczek przed naczyniami włosowatymi siatkówki, a później powstają nowe naczynia przedsiatkówkowe i w obrębie nerwu wzrokowego. Osłabione naczynka pękają i w ten sposób tworzą krwawe wylewy do siatkówki. Następstwem tego bardzo często jest rubeoza tęczówki oka.

Pozostałe przyczyny rubeozy siatkówki

Schorzenie to w wielu przypadkach jest także wynikiem zamknięcia pnia żyły środkowej siatkówki i przewlekłego odwarstwienia siatkówki. Odwarstwienie siatkówki stanowi chorobę oka, do której dochodzi w przypadku, gdy siatkówka zaczyna się oddzielać od znajdującej się pod nią naczyniówki. Choroba ta może prowadzić nawet do upośledzenia wzroku, a w konsekwencji do ślepoty.

Istnieją przypadki, gdy proliferujące naczynia zamykają kąt przesączenia i skutkują wtórną jaskrą neowaskularną.

Leczenie

Jeżeli choroba ta zostanie rozpoznana stosunkowo wcześnie to neowaskularyzację można odwrócić za pomocą fotokoagulacji (PRP) lub wtrysku leków anty-VEGF z późniejszym PRP. Wtrysk taki hamuje bezpośrednie działanie VEGF i działa szybciej, ale ustępuje po 6 tygodniach. Fotokoagulacja ma natomiast wolniejszy początek działania, ale może utrzymywać się na stałe.

Jednak w sytuacji, gdy choroba przez długi czas jest nieleczona i zdążyła się bardzo rozwinąć, to wtedy chory może nie reagować na leczenie. W takim przypadku konieczna będzie interwencja chirurgiczna w celu obniżenia ciśnienia (np. drenaż implantu jaskry).

O rozpoznaniu choroby decyduje szczegółowe badanie okulistyczne.


choroby oczu niedotlenienie siatkówki Rubeoza tęczówki leczenie Rubeoza tęczówki diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach