45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rozszczep kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa czyli tak zwana trań dwudzielna to choroba wrodzona u dziecka. Występuje już w 3. tygodniu ciąży, kiedy w kształtującym się organizmie dziecka dochodzi do zamknięcia rynienki nerwowej i utworzona zostaje cewa. To rzadka choroba, a rehabilitacja umożliwia chorym prowadzenie normalnego życia.

Rozszczep kręgosłupa stanowi wadę rozwojową kręgosłupa, która powstaje w około 3. tygodniu ciąży. Polega na nieprawidłowym rozwoju kręgosłupa. Przyczyną tego stanu jest brak tylnej części łuków kręgowych. Taki rodzaj wady powstaje głównie w okolicy przepukliny szyjnej, piersiowej, lędźwiowej i krzyżowej.

Przyczyny rozszczepu kręgosłupa
Za rozszczep kręgosłupa odpowiedzialna jest wada genetyczna. W związku z tym czynniki genetyczne w pierwszych tygodniach ciąży wpływają na rozwój rozszczepu. Być może ma to związek z kwasem foliowym. Badania wskazują na to, że suplementacja kwasu foliowego w czasie ciąży znacznie redukuje ilość przypadków tej wady kręgosłupa.

Prawidłowo ukształtowany kręgosłup człowieka tworzy kanał kręgowy. W tym kanale znajduje się również rdzeń kręgowy i jego opony. Taka budowa umożliwia prawidłowe funkcjonowanie rdzenia kręgowego. W przypadku rozszczepu mogą pojawić się puste przestrzenie między kręgami, przez które wydostawać może się rdzeń kręgowy z oponami mózgowymi. W wyniku powstania pustych przestrzeni część informacji o czynnikach działających na skórę nie trafia do mózgu, który również nie reaguje na działania tych czynników. To wszystko powoduje, że dziecko nie odczuwa bólu.

Rozszczepowi kręgosłupa towarzyszą także deformacje kości. Powstają także wady narządów wewnętrznych. Z tą wadą genetyczną współwystępować może wodogłowie. Ten rodzaj czynnika stanowi istotny element powstania rozszczepu kręgosłupa. Pojawia się we wczesnym okresie ciąży, a jest zazwyczaj wynikiem infekcji w życiu płodowym, zatruciem środowiska, niedoborem kwasu foliowego oraz witaminy z grupy B u matki dziecka.

Rodzaje rozszczepu kręgosłupa

  • rozszczep kręgosłupa szyjnego,
  • rozszczep kręgosłupa piersiowego,
  • rozszczep kręgosłupa lędźwiowego,
  • rozszczep kręgosłupa krzyżowego,
  • nieokreślony rozszczep kręgosłupa.

Istnieją różne stopnie nasilenia tej choroby. W związku z tym niektóre przypadki będące stopniem łagodnym wykryte mogą być przez przypadek przy kontrolnym badaniu. Nie będą one znacząco wpływały na komfort życia dziecka. Z kolei w innych przypadkach, stopień rozszczepu może być zaawansowany. W takim przypadku konieczna będzie leczenie i rehabilitacja.
Leczenie rozszczepu kręgosłupa

Profilaktycznie zaleca się suplementację kwasu foliowego. Dzięki temu redukuje się możliwość wystąpienia rozszczepu, jak i wodogłowia. Optymalną dawką są 4mg kwasu foliowego.

Dzięki rozwojowi medycyny, wykonywana jest operacja tuż po urodzeniu dziecka. W trakcie tego zabiegu zamyka się rdzeń oraz skórę w miejscu wystąpienia wady. W sytuacji współwystąpienia wodogłowia stosuje się również zakładkę, która zapobiega narastaniu wodogłowia. Wraz z diagnozą rozszczepu kręgosłupa, lekarz przeprowadza dodatkowe badania sprawdzające stan narządów wewnętrznych dziecka.

Dzieci, u których zdiagnozowano tę chorobę wymagają rehabilitacji, opieki i kontroli ze strony specjalistów. Dzięki regularnej terapii można umożliwić dziecku normalne poruszanie się bez konieczności używania kul. W łagodnych przypadkach jedynym wymogiem okazać się mogą specjalne wkładki do butów. Wszystko zależy jednak od stopnia zaawansowania rozszczepu.


choroby układu nerwowego Przyczyny rozszczepu kręgosłupa Leczenie rozszczepu kręgosłupa rozszczep kręgosłupa piersiowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach