40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Rozstępy

Rozstępy to zmiany skórne stanowiące dla wielu osób przykry defekt skóry. Pojawiają się głównie u kobiet w ciąży w rejonie brzucha czego przyczyną jest jego systematycznym wzrostem. Rozstępy to często spotykana dolegliwość i szacuje się, że prawie 90% kobiet ma z nimi problemy.

Również często, rozstępy pojawiają się u młodych ludzi, szczególnie w wieku dojrzewania.
Przyczyną tego stanu są duże wahania hormonów oraz nagłe skoki wzrostu.

Kolejną przyczyną są zmiany w wadze. Nagłe tycie lub otyłość także przyczyniają się do wystąpienia rozstępów.
Rozstępy traktowane są również jako choroba genetyczna. Spowodowane jest to tym, że córka kobiety, która miała rozstępy, ma większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby skóry.

Profilaktyka
W przypadku tej choroby największy problem stanowi trudność w pozbyciu się rozstępów. Z biegiem czasu, rozstępy mogą zmieniać się z koloru czerwonego na purpurowy lub biały. Wtedy problem ich pozbycia się staje się o wiele trudniejszy.
Istnieje jednak wiele metod zapobiegania rozstępom. Przede wszystkim należy stale monitorować wagę, po to, by uniknąć wahań wagi. Takie wahania niekorzystnie wpływają na skórę, która ciągle musi się rozszerzać lub kurczyć. Mowa w tym przypadku zarówno o nagłe tyciu, jak i drastycznym spadku masy ciała.
Ważne jest także nawilżanie samej skóry. Zwłaszcza podczas dojrzewania, kiedy w ludzkim organizmie dochodzi do szeregu zmian hormonalnych, jak i u kobiet w ciąży.

Zapobieganie rozstępom może okazać się również przyjemne. Bardzo pomocne okazują się masaże. Dzięki nim skóra nie tylko odpoczywa, ale dodatkowo staje się bardziej elastyczna i jędrna, co powoduje, że redukują się szanse powstania rozstępów.

W trakcie masaży wskazane jest stosowanie kosmetyków, które są odpowiednio wchłaniane przez skórę. Aktywność fizyczna również ma znaczenie. Dodatkowo istotna jest dieta. Powinna zawierać produkty z wysokim poziomem cynku.

Leczenie rozstępów

Domowe sposoby na rozstępy
W przypadku domowych metod leczenia rozstępów warto wiedzieć, że takie metody są skuteczne jedynie przy wczesnej postaci rozstępów. W późniejszym okresie ich usunięcie będzie prawdopodobnie wymagało operacji laserowej.

Do domowych sposobów zaliczyć można:

  • olej z kiełków pszenicy - działa we wczesnej fazie, poprawia wygląd rozstępów
  • kwas glikolowy - skuteczny tylko we wczesnej fazie rozstępów. Znajduje się w kremach, warto szukać tych z
  • wysokim stężeniem tego składniku.
  • witamina C - zazwyczaj przyjmowana w formie suplementów diety,
  • retinoidy - są pochodnymi witaminy A, znajdują się w lekach i kremach.

Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym
Na chwilę obecną najskuteczniejszą metodą jest zabieg laserowy. Niezależnie od tego, ile czasu minęło od pojawienia się rozstępów, za pomocą takiego zabiegu uzyskać można najlepsze rezultaty. Zabieg laserem stymuluje produkcję kolagenu. Dzięki temu zabieg umożliwia poprawę działanie tego składnika, który przy powstaniu rozstępów został uszkodzony i leczy rozszerzone naczynia krwionośne. Kuracja laserem wymaga jednak od 3 do 6 sesji.


choroby skóry jak zapobiegać rozstępom Domowe sposoby na rozstępy Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach