45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe

Czym jest DIC?
Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (w skrócie - DIC, z angielskiego Disseminated Intravascular Coagulation) to choroba, przy której najcharakterystyczniejszym objawem jest nagłe aktywowanie się układu krzepnięcia. Skutkiem tego jest pojawianie się skrzepów (zlepiające się trombocyty) w drobnych naczynkach układu krwionośnego większych narządów takich jak: wątroba, nerki, mózg. W związku, z tym że organizm chce się bronić przed powstawaniem skrzepów, a co za tym idzie przed utrudnionym przepływem krwi do narządów, dochodzi do uruchomienia się procesów fibrynolitycznych, które mają przeciwdziałać krzepnięciu krwi wewnątrz naczyń.

Przez skrzepy dochodzi do powstawania mikrourazów w naczynkach, które objawiają się krwawymi wybroczynami. One oraz sam fakt powstawania skrzepów są pierwszym etapem tej choroby.

Skąd DIC się bierze?
Choroba nie jest zakaźna ani wrodzona. Nabywa się ja w wyniku powikłań z innymi stanów chorobowych lub klinicznych.
Istnieją dwa rodzaje tej choroby: ostra oraz przewlekła. Do ostrego DIC dochodzi po przebyciu sepsy, po urazach - w szczególności urazach wielonarządowych, np. zapaleniu trzustki - w powikłaniach położniczych, obumarciu płodu, sztucznego poronienia. Ten rodzaj zdarza się także po przeszczepach, kiedy organizm zaczyna odrzucać przeszczepiony narząd, przy posiadaniu protez w układzie krążenia oraz po ukąszeniach jadowitych węży i podczas zmian nowotworowych. Do przewlekłego DIC dochodzi w sytuacji, gdy w organizmie pojawiają się olbrzymie naczyniaki, tętniak aorty lub zmiany nowotworowe, szczególnie różne rodzaje białaczki.

Skutki rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego
Podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala zwalczyć chorobę, ale warto wiedzieć, że może ona po sobie pozostawiać przykre konsekwencje, które również mogą zostać z czasem zniwelowane. Pierwszym z nich jest niedokrwistość. Zakrzepy powstające w drobnych naczynkach, rzadziej w dużych, powodują mikrourazy zaburzające naturalny obieg krwi i dostarczanie tlenu do każdej komórki ciała. Tym samym skutkuje to pojawieniem się niedokrwistości. Drugi skutek, który może się pojawić to skaza krwotoczna. Organizm broniąc się przed zakrzepami uaktywnia procesy odpowiedzialne za rozbijanie skrzepów wykorzystując do tego więcej płytek krwi niż potrzebowałby w zdrowym organizmie. Co więcej, zużywa je częściej niż zazwyczaj, przez co pojawia się niedobór płytek krwi, któremu również trzeba zapobiec.

W walce z chorobą
W przypadku zachorowania na jedną z chorób, która może powodować DIC należy przebadać się pod kątem jego wystąpienia. Wszystkie, a w szczególności w dużej ilości, skrzepy pojawiające się w krwiobiegu są niebezpieczne, dlatego ich obecność musi zostać jak najszybciej zdiagnozowana. Nawet jeśli nie pojawiają się one w dużych, ważnych narządach, co byłoby bardzo niebezpieczne, nie wolno ich ignorować. Aby nasze ciało było w pełni zdrowe i dotlenione krążąca w nim krew powinna mieć całkowicie swobodny przepływ przez wszystkie, duże i małe, naczynia.


choroby układu krążenia Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe leczenie Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe jakie daje objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach