40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Rozległe zgrubienie opłucnej

Rozległe zgrubienie opłucnej jest chorobą zaliczaną do grupy chorób cywilizacyjnych. Do jej powstawania przyczynia się przede wszystkim azbest. Wynika to z tego, że choroba dotyczy głównie osób, które w pracy lub życiu codziennym mają kontakt z pyłami azbestu.

Samo słowo zgrubienie w przypadku tej choroby jest jedynie potocznym określeniem. Choroba objawia się zmianami płucnymi spowodowanymi wynikiem działania pyłków azbestu.
Zmiany te są także obecne przy procesach włóknienia tkanki płucnej. Co więcej, wszystko zazwyczaj poprzedzone jest stanem zapalnym.
Choroba polega na powstawaniu blizn na opłucnej, które są efektem działania pyłków.

Rozległe zgrubienie opłucnej stanowi bardzo powszechną dolegliwość u osób mających częsty kontakt z pyłkami azbestu. Również często występuje rak płuca i międzybłoniak.

Wynika to z faktu, że tego typu schorzenia są wynikiem oddziaływania pyłów. Czasem wystarczy nawet niewielki i krótki kontakt do pojawienia się konsekwencji w postaci choroby. Najczęściej jednak choroba może pojawić się dopiero po około 15 latach pracy od pierwszego kontaktu z azbestem.

Pierwsze objawy i konsekwencje choroby nie zawsze da się zauważyć. Występować mogą bóle głowy czy duszności. Nasilenie pojawia się dopiero po 30 latach pracy. Dlatego też wykrywalność choroby szacuje się na średnią 60 lat u pacjenta, czyli w momencie, kiedy choroba jest już rozwinięta.

Kto jest narażony na chorobę?
Choroba dotyczy głównie osób, które pracują w zakładach zajmujących się przetwórstwem azbestu. Dzieje się tak dlatego, że mają one najwięcej kontaktu z pyłkami. Osoby pracujące w budownictwie, a konkretnie zajmujące się usuwaniem elementów azbestowych, również zagrożone są wysokim ryzykiem zachorowania. Zaleca się pracowanie w specjalnych maskach, które zatrzymują te substancje i uniemożliwiają im przedostanie się do organizmu lub chociaż ograniczają ich wchłanianie.

Inne czynniki ryzyka
Badania wskazują, że nie tylko azbest jest składnikiem, który przyczynia się do powstania rozległych zgrubień opłucnej. Jako czynnik powstawania tej choroby uwzględnia się także bakteryjne zapalenie płuc, wysięk opłucnowy, gruźlica, radioterapia czy chemioterapia również mogą być jednym z czynników powodujących powstanie tego rodzaju choroby.

Leczenie rozległych zgrubień opłucnej
Leczenie podejmowane jest w zależności od stanu zdrowia oraz wieku pacjenta. Lekarz musi przeprowadzić szereg badań, które stwierdzą co konkretnie przyczyniło się do powstawania tej choroby. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniej metody leczenia. Jednak może być to głównie leczenie farmakologiczne.


choroby cywilizacyjne choroby związane z azbestem choroba wywołana przez azbest Leczenie rozległych zgrubień opłucnej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach