40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Rozedma płuc

Rozedma płuc (emhysema pulmonutn obstructivum) to choroba stanowiąca konsekwencje długoletnich procesów chorobowych toczących się w oskrzelach (przewlekły nieżyt oskrzeli, dychawica oskrzelowa).

Skurcz oskrzeli, do którego dochodzi obrzęk ich błony śluzowej i nagromadzeniem się w nich wydzieliny utrudnia wymianę gazową. Dochodzi do nadmiernego rozciągania się jednych, a niedodmy drugich pęcherzyków płucnych. Niektóre z nich ulegają rozerwaniu. Skutkiem tego jest zmniejszenie powierzchni oddechowej płuc. Zmniejszenie liczby pęcherzyków powoduje zwiększenie rozmiarów pozostałych. Za sprawą tego zmniejszeniu ulega powierzchnia, w której może dochodzić do procesu wymiany gazowej. Po pewnym czasie płuca stają się coraz bardziej sztywne, a serce musi wykonywać coraz większy wysiłek przy przepompowywaniu przez nie krwi. Wszystkie czynniki sprzyjające wystąpieniu przewlekłego zapalenia oskrzeli mogą więc w dalszym przebiegu prowadzić do powstania rozedmy płuc.

Objawy:

Rozedma to nieodwracalny stan zwiększonej objętości przestrzeni powietrznych płuc połączonym z zanikiem elementów sprężystych, pękaniem przegród międzypęcherzykowatych i zredukowaniem liczby naczyń włosowatych płuc. Najcharakterystyczniejsze objawy to kaszel (suchy lub z odpluwaniem śluzowo-ropnej plwociny), duszność nasilająca się po wysiłkach, sinica, wtórna czerwienica, niewydolność prawokomorowa serca (tzw. serce płucne). Choroba dotyczy przeważnie mężczyzn w wieku 40-60 lat.

Grupa zwiększonego ryzyka:

Zaliczają się do niej głównie osoby palące papierosy. Czynnikami genetycznymi obarczona jest jedynie mała grupa osób. Większe zagrożenie pojawieniem się tej choroby występuje u dzieci matek, które paliły będąc w ciąży oraz dzieci często oddychające dymem papierosowym (środowisko palących) oraz dzieci chorujące często na infekcje dróg oddechowych. Natomiast rzadko przyczyną rozedmy płuc jest astma.


choroby układu oddechowego Choroby płuc objawy Rozedma płuc objawy leczenie rozedmy płuc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach