45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Róża

Róża to paciorkowcowe zapalenie skóry, zajmujące jej głębokie warstwy tzn. skórę właściwą i tkankę podskórną, a także okoliczne naczynia chłonne. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest Streptococcus pyogenes i może wystąpić po drobnych skaleczeniach i urazach, także po ukąszeniach oraz u ludzi ze zmianami troficznymi skóry.

Charakterystyczny dla tej dolegliwości jest wyraźnie odgraniczony i błyszczący rumień, w wielu przypadkach zlokalizowany na twarzy, który ma punkt wyjścia w obszarze otworów nosowych. Taki rumień czasami powstaje także na nogach - zwłaszcza u osób chorujących na żylaki, które cierpią na owrzodzenia podudzi.

Choroba ma bardzo szybkie tempo postępowania - mała zmiana szybko się rozchodzi obwodowo i zajmuje duże obszary skóry, która się łuszczy, a na jej powierzchni pojawiają się pęcherze surowicze, które pękają i odsłaniają powierzchnię bez naskórka. Z pęcherzy sączy się też płyn surowiczy. Te zmiany trudno się goją i mogą przyczynić się do innych zakażeń bakteryjnych. Czasami dochodzi także do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych i można zaobserwować zaczerwienione pasma na skórze wzdłuż zapalnych zmian naczyń chłonnych. Towarzyszy temu napięcie i zaczerwienienie skóry, uczucie gorąca i bolesności przy dotyku, a także objawy ogólne: wysoka temperatura (do 41 stopni) z dreszczami i ogólne osłabienie.

Po przebyciu tej choroby nie zyskuje się odporności na jej ponowne zachorowanie. W przypadku niektórych osób obserwuje się skłonność do nawrotowych zapaleń w tych samych miejscach, które mogą być przyczyną trwałych zmian w naczyniach chłonnych. Zmiany te utrudniają krążenie chłonki w danym obszarze, co w przypadku prowadzi do obrzęknięcia i powstania tzw. słoniowacizn np. twarzy, kończyn, genitaliów.

Rozpoznanie: Schorzenie to trzeba odróżnić od półpaśca lub ropowej skóry. W leczeniu stosuje się antybiotyki, w warunkach szpitalnych. Skorzystać także można z leków należących do grupy penicylin, terapia może potrwać ponad tydzień, do 14 dni. Można podać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Na strupy po pękniętych pęcherzach stosuje się natłuszczanie brzegów rany i maści z antybiotykiem.


choroby skóry róża przyczyny objawy róży leczenie róży
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach