45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Ropowica

Ropowice to choroby charakteryzujące się ostrym przebiegiem, gorączką oraz ogólnie złym samopoczuciem. Ten rodzaj schorzenia rozpoznawany jest na podstawie zaczerwienień, bolesności i wysokiej temperatury. W ich leczenie wykonuje się jedno lub kilka nacięć oraz zakłada się dreny, w celu umożliwienia swobodnego odpływu krwi.

Jednocześnie podaje się antybiotyki. Do ropowic zaliczamy ropowicę przestrzeni przygardłowej (Phlegmonae spatii parapharyngealis) oraz czyraka (furunculus). Ropowica przestrzeni przygardłowej objawia się zapaleniem powstałym z powikłań stanów zapalnych zachodzących w okolicach przestrzeni przygardłowej. Ten rodzaj powikłania stwarza zagrożenia dla życia ale dzięki rozwojowi antybiotykoterapii jest obecnie rzadko spotykaną chorobą. Ropowica przestrzeni przygardłowej czasem występuje w postaci ograniczonej, jako ropień przestrzeni przygardłowej. Niekiedy rozprzestrzenia się w kierunku podstawy czaszki i do jamy czaszki. Czasami kieruje się w dół, do śródpiersia tylnego. Może objąć też dół podskroniowy, dół skrzydłowo-podniebienny, dno jamy ustnej, dół zażuchwowy i tkanki miękkich szyi. W powikłaniach ropowicy przestrzeni przygardłowej może też dojść do posocznicy, która wynika z przejścia zakażenia do naczyń szyjnych. Ropowica przestrzeni przygardłowej wymaga leczenia na szpitalnym oddziale otolaryngologicznym. Podaje się dożylnie duże dawki antybiotyków: cefalosporyny III generacji i metronidazol. Wykonuje się także nacięcie i szeroki drenaż ropnia z dojścia zewnętrznego.

Czyrak stanowi ropne zapalenie okołomieszkowe, będące wynikiem zakażenia gronkowcem. Do jego objawów zalicza się duży ból podczas tworzenia się czyraka oraz tzw. czopem martwiczym, który na początku wygląda jak guzek, a potem jak krosta, pod którą wytwarza się martwica. Po kilku dniach krosta pęka samoistnie i wypływają z niej tzw. masy martwicze. Ubytek w skórze, który pozostaje po wypłynięciu mas martwiczych, zostawia po sobie małą bliznę. Terminem czyraczność albo zespołem Joba określa się występowanie czyraków mnogich. Liczne czyraki, zlokalizowane blisko siebie i tworzące jedną zmianę to karbunkuł, czyli czyrak gromadny, czyrak mnogi. Zmiany takie najczęściej obecne są na karku. W trakcie leczenia czyraków stosuje się okłady ichtiolowe i chirurgiczne nacięcie po wytworzeniu czopa martwiczego. Dodatkowo w czyraczności stosuje się antybiotykową terapię celowaną oraz środki wzmacniające.


Choroby laryngologiczne czyraki leczenie przyczyny czyraków zakażenie gronkowcowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach