40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Ropnie i ropowice powłok

Ropnie i ropowice powłok należą do najczęstszych chorób ropnych u dzieci. Bardzo często stanowią one realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Za powstanie tej choroby najczęściej odpowiedzialny jest gronkowiec. Zakażenie odbywa się za sprawą bezpośredniego kontaktu z chorym lub nosicielem bakterii. Czasami zarazić się można także przez odzież lub drobny sprzęt.
Noworodki mogą zachorować jednocześnie zarówno na ropnie, jak i ropowice. Ilość zachorowań świadczy o warunkach sanitarnych i poziomie życia w danym regionie.

Ropnie są małymi i bolesnymi guzkami znajdującymi się w skórze powłok. Wokół ropni pojawia się zaczerwieniona skóra, a środkowa część nacieku rozmięka i wydzielina ropna przebija się przez zniszczoną skórę. W zależności od miejsca występowania zmian zauważa się różny stopień zaawansowania choroby.

Typowe objawy:

  • gorączka
  • brak łaknienia
  • ogólne rozdrażnienie.

Ropowice zajmują przeważnie tkankę podskórną tułowia lub kończyn. W trakcie pierwszego etapu dostrzegalny jest naciek zapalny, a następnie odwarstwienie skóry od podłoża przez ropną wydzielinę. Obserwuje się chełbotanie. Masywne odwarstwienie skóry może wywołać martwicę. Powstają przez to ubytki mogące wymagać nawet przeszczepów skóry.

Leczenie ropni polega na ich nacięciu, noworodkom ponadto podaje się antybiotyki ze względu na ryzyko zakażenia ogólnego. Nawroty choroby leczone są poprzez autoszczepionki i szczepionki Delbeta. Dobre wyniki dają naświetlania lampą kwarcową i kąpiele w rumianku lub roztworze nadmanganianu potasu.

Leczenie ropni natomiast oparte jest przede wszystkim na ich nacięciu oraz sączkowaniu (ułatwia to odpływ ropy). We wstępnym okresie choremu podaje się antybiotyki o szerokim zakresie działania. Po wykonaniu posiewu i określeniu bakterii odpowiedzialnej za chorobę lekarz dobiera odpowiedni, działający wybiórczo antybiotyk. Nie występują nawroty choroby.

W profilaktyce tej choroby wskazane jest przestrzeganie codziennej higieny osobistej, dziecko powinno być codziennie kąpane, a jego ubranka dokładnie prane i prasowane gorącym żelazkiem. Stosowanie odzieży i pieluch z włókien sztucznych może być bardzo szkodliwe.


choroby skóry przyczyny ropni objawy ropni leczenie ropni.
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach