45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ropne zapalenie gruczołu sutkowego

Ta dolegliwość stanowi bardzo częste powikłanie okresu karmienia piersią. Występuje u prawie 20% kobiet, które karmią piersią przez pół roku. Zapalenie gruczołu sutkowego obejmuje tkankę łączną pomiędzy przewodami mlecznymi, a także samych przewodów mlecznych.

W niektórych przypadkach dochodzi do wytworzenia ropnia. W 95% przypadków przyczyną tego schorzenia jest gronkowiec złocisty. Tak zwane pozapołogowe zapalenie sutka występuje także poza okresem karmienia piersią, choć jest to dość rzadkie. Istnieją dwa szczyty zachorowań u kobiet: 60% przypadków dotyczy kobiet, które nie ukończyły 30 lat, oraz u kobiet starszych, od 50 do 60 lat. W 40% przypadków za pozapołogowe zapalenie sutka odpowiada gronkowiec złocisty, natomiast za pozostałe przypadki są odpowiedzialne gronkowce koagulozoujemne, paciorkowce tlenowe i beztlenowce. Bardzo często dochodzi do zakażeń mieszanych. Za zapalenie sutka w okresie laktacji przeważnie odpowiedzialny jest zastój mleka w przewodach mlecznych, wskutek nieprawidłowego opróżniania piersi podczas karmienia, albo też z powodu pęknięć skóry brodawki sutkowej, które zdarzają się często na początku karmienia. Źródłem bakterii jest jama ustna dziecka.

Zapalenie pozapołogowe jest konsekwencją wtórnego nadkażenia bakteryjnego przy zastoju mleka w przewodach mlecznych. Za nieprawidłowe wydzielanie w gruczole piersiowym odpowiedzialne mogą być zaburzenia hormonalne: wysoki poziom prolaktyny może być wywołany lekami, stresem, hormonami. Skutkiem tych zaburzeń jest wyciek z piersi. W sytuacji, gdy wydzielina nie może ujść na zewnątrz, dochodzi do jej zastoju w piersi i poszerzenia przewodów mlecznych. Wielokrotnie też zmiany zapalne w piersiach są spowodowane implantami silikonowymi. Silikon przyczynia się do powstania stanu zapalnego. W przypadku niepołogowego zapalenia sutka zawsze należy przeprowadzić badanie histopatologiczne, aby wykluczyć powstawanie nowotworu, ponieważ wyciek z krwią może być objawem brodawczaka albo raka. W diagnozowaniu zmian zapalnych sutka należy zróżnicować chorobę z postacią zapalną raka sutka i chorobą Pageta.


Choroby kobiece Ropne zapalenie gruczołu sutkowego objawy zapalenie piersi podczas karmienia zapalenie piersi leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach