45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Ropień

Ropień może powstawać w wielu narządach. Jego przyczyną może być zapalenie dotyczące zęba, kości lub ucha środkowego. Schorzenie to może być obecne w jamie brzusznej, uchu, zębie, języku oraz mózgu.

Ropień podprzeponowy
Powstaje jako powikłanie stanów zapalnych jamy brzusznej, toczących się w okolicach przepony, np. jako powikłanie ropnia wątroby, perforacji wrzodu żołądka czy zapalenia wyrostka.

Ropnie wątrobowe
Przeważnie mnogie, pojedyncze ropnie powstające najczęściej w prawym płacie wątroby.

Ropień płuc
W obecnych czasach stanowiący rzadkie schorzenie układu oddechowego, spowodowany przez zejście zapalenia płuc, zaaspirowaniem ciała obcego lub rakiem płuc.

Ropień języka
Ropa w tkankach głębokich języka, pojawiająca się częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Może być spowodowany zranieniem i zapaleniem języka, zropiałą torbielą dna jamy ustnej lub zropiałą torbielą środkową szyi, zapaleniem migdałka językowego, cukrzycą, awitaminozą, grzybicą.

Ropień okołowierzchołkowy
Czyli zapalenie, do którego dochodzi w zębie, w tkankach okołowierzchołkowych, pierwsza faza ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Do jego objawów zalicza się ciągły, silny, pusujący ból przy uciskaniu zęba oraz ból samoistny przy przyjęciu poziomego położenia ciała.

Ropień podokostnowy
Zapalenie toczące się w tkankach okołowierzchołkowych zęba. Objawia się bardzo silnym bólem okolicy zęba przyczynowego, który promieniuje na zęby sąsiadujące. Czasami bóle dotyczą połowy lub całej twarzy, a nawet całej głowy.

Ropień podśluzówkowy
Zapalenie mające miejsce w tkankach okołowierzchołkowych zęba, zejście ropnia podokostnowego, ostatni etap ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, do których dochodzi wskutek przebicia się wysięku ropnego przez tkankę kostną i okostną szczęki lub żuchwy, aż do przebicia błony śluzowej jamy ustnej.

Ropień mózgu
Spowodowany przez zapalenie i zbieranie się zakażonego materiału pochodzącego z ropnia podśluzówkowego oraz z infekcji zatok, infekcji uszu, infekcji wyrostka sutkowatego, infekcji narządów wewnętrznych, urazów głowy albo w efekcie powikłań zabiegu chirurgicznego. Czasami może być także spowodowany wrodzoną wadą serca (u małych dzieci).

Ropień Brodiego
To postać pierwotnie przewlekłego zapalenia kości, spotykany u większych dzieci i osób dorosłych. Powstaje w przy nasadach kości długich, w stawie kolanowym i skokowo-goleniowym.

Zapalenie wyrostka sutkowatego
To powikłanie przewlekłego lub ostrego zapalenia ucha środkowego. W jego trakcie dochodzi do zapalenia komórek powietrznych wyrostka sutkowatego z zapaleniem kości lub szpiku w kości obejmującej wyrostek.


Choroby laryngologiczne Ropień leczenie Ropień powikłania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach