40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Ropień płuc

Ropień płuc przeważnie spowodowany jest przez ropnie popneumiczne po klasycznych odmianach zapalenia płuc. Ropień płuca powstaje dosyć często przy obecności ciała obcego w oskrzelach. Dochodzić do tego może u osób z zaburzonym odruchem połykania, a także u małych dzieci (u których zaaspirowanie ciała obcego jest dość częstym zdarzeniem).

Bardzo rzadką przyczyną powstania ropnia płuca jest zejście zawału płuca. Obecnie tylko gronkowcowe lub klebsiellowe zapalenie płuc może być realną przyczyną ropnia płuc jako postaci zejściowej zapalenia płuc, tzw. ropnia popneumicznego.

Rozpoznanie tej dolegliwość bez sprecyzowania jej przyczyn opiera się na wywiadzie, za pomocą którego stwierdza się obecność u chorego objawów oraz poprzez badanie radiologiczne wykazujące obraz jamy z poziomem płynu.

Dawniej dokładna diagnoza wymagała zastosowania metody bronchografii kontrastowej. Bronchografia to badanie polegające na wprowadzeniu do drzewa oskrzelowego środka kontrastowego z utrwaleniem obrazu na zdjęciu rentgenowskim.

W każdym przypadku ropnia płuc rozpoznanie powinno określać jego przyczynę. Na chwilę obecną w przypadku każdego chorego z ropniem należy wykonać bronchoskopię. Za pomocą tego badania przeważnie pobiera się materiał do badania histopatologicznego, cytologicznego czy też bakteriologicznego, a także na grzyby i prątki gruźlicy.


choroby układu oddechowego leczenie ropnia na płucach ból płuca przyczyny objawy chorób płuc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach