40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, zapalna choroba tkanki łącznej. Do jej specyficznych objawów zalicza się symetryczne zapalenie stawów, przy których obecne są także zmiany pozastawowe i powikłania układowe. Choroba może prowadzić do znacznej niepełnosprawności lub kalectwa, a nawet śmierci.

Ta choroba najczęściej pojawia się u kobiet, które ukończyły 40 rok życia. Jej rozpoznanie we wczesnym stadium jest bardzo trudne, ale w większości przypadków początek choroby objawia się zapaleniem stawów śródręczno-paliczkowych dłoni i stawów śródstopno-paliczkowych w stopach. Do pozostałych objawów należy: gorączka, ból, obrzęk, zniekształcenia i zesztywnienia stawów, zaniki mięśniowe, zniszczenie chrząstek i powierzchni stawowych, unieruchomienie stawów, zwichnięcia i zesztywnienia oraz całkowite unieruchomienie. Przeważnie występującymi powikłaniami są: zapalenie naczyń, amyloidoza reaktywna, włóknienie płuc.

Przyczyny RZS nie są jasne. Uważa się, że odpowiedzialne mogą być predyspozycje genetyczne i czynniki zewnątrzustrojowe, takie jak np. wirusy, oraz urazy układu ruchu, zakażenia, a nawet praca w wilgotnych i chłodnych warunkach. Rozpoznanie tego schorzenia oparte jest na podstawie kryteriów Amerykańskiej Szkoły Reumatycznej. Do takich kryteriów zalicza się przede wszystkim sztywność poranną stawów i wokół stawów, trwającą ponad 60 min, potem ulegającą znacznej poprawie, zapalenie co najmniej 3 stawów (m.in. nadgarstkowych, łokciowych, kolanowych, skokowych), zapalenie stawów ręki, pojawienie się guzków reumatoidalnych, zmiany w obrazie radiologicznym, tzn. nadżerka i osteoporoza okołostawowa stawów ręki lub nadgarstka (występowanie tylko osteoporozy wyklucza RZS). W zdiagnozowaniu RZS należy wykluczyć: toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe, zespół Sjogrena, chorobę Stilla, twardzinę, osteoartrozę, bakteryjne zapalenie wsierdzia, zapalenie wątroby, obecność HIV, nowotwory.

Istnieją trzy postaci tej choroby: postać łagodna, samoograniczająca, dotycząca tylko najwyżej 10% chorych, która się cofa po zastosowaniu tradycyjnych leków; postać ostrzejsza, charakteryzująca się niewielkim postępem choroby, która również odpowiada na leczenie tradycyjnymi lekami, ale obserwuje się stały postęp choroby; postać trzecia RZS to duży postęp choroby występujący u 90% chorych. Postać ta nie odpowiada na leczenie i prowadzi do stałych zmian w stawach, do ich destrukcji, a w efekcie do niepełnosprawności i kalectwa.

Leczenie może być przeprowadzone jedynie przez lekarza, które dobierze je indywidualnie do danej postaci choroby. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie wspomagające. W każdym przypadku RZS jest konieczne leczenie lub zapobieganie osteoporozie. Konieczna jest także edukacja chorego, fizykoterapia, kinezyterapia, psychoterapia.


choroby reumatyczne reumatyzm leki reumatyzm objawy Gościec przewlekle postępujący objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach