40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Reninoma

Reninoma jest to hormonalnie czynny nowotwór nerki. Przyczyniać się może do powstawania wtórnego nadciśnienia tętniczego. Ten rodzaj guza wywodzi się z komórek aparatu przykłębuszkowego nerki.

Aparat kłębuszkowy pełni dwie funkcje:

Receptorową, odpowiedzialne są za nią komórki plamki gęstej, należące do aparatu przykłębuszkowego. Reagują one na zmianę ciśnienia osmotycznego moczu w kanaliku II rzędu. Sygnały są przekazywane przez komórki mezangium zewnętrznego do komórek przykłębuszkowych.
Wydzielniczą, komórki wytwarzają reninę. Jest to enzym, który wywołuje nadciśnienie tętnicze. Ciśnienie klasyfikowane jest jako wtórne ze względu na znaną przyczynę i nerkowopochodne, ponieważ ma swoje źródło w chorobie nerek.

Diagnostyka

Reninoma diagnozowana jest głównie u pacjentów z guzem nerki bądź chorych z nadciśnieniem tętniczym, które jest odporne na leczenie.

W celu rozpoznania nadciśnienia tętniczego należy wykonać pomiary ciśnienia tętniczego. Jednokrotne stwierdzenie nadciśnienia świadczy o chorobie. Przy badaniu należy uwzględnić czynniki takie jak odpowiednio duży mankiet, wykluczenie czynników stresowych i odpowiedni odpoczynek przed pomiarem.

Na pomiar ciśnienia tętniczego może wpływać palenie tytoniu, zwłaszcza wtedy, kiedy nastąpiło niedługo przed badaniem.

Jeżeli dojdzie do rozpoznania nadciśnienia to trzeba ocenić, czy pacjent ma jakiekolwiek powikłania narządowe. Guz może zostać zidentyfikowany poprzez badanie ultrasonograficzne, w którym dostrzegalne są zmiany hipoechogeniczne. Jest to nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, która pozwala uzyskać obraz przekroju badanego obiektu, dzięki zjawisku odbijania i rozchodzenia się fal ultradźwiękowych.

Leczenie

Leczenie nadciśnienia oparte jest o trzy elementy. Istotna będzie zmiana stylu życia, stosowanie odpowiednich leków hipotensyjnych, które obniżają ciśnienie tętnicze i modyfikacja innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, aby zminimalizować ryzyko powikłań.

W przypadku rozpoznania guza należy postępować według wskazówek lekarza.


nadciśnienie tętnicze nowotwory Reninoma objawy Reninoma leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach