40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na wstecznym zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Może przybierać charakter fizjologiczny; wtedy trwa krótko, zwykle w okresie poposiłkowym, nie występuje w czasie snu i nie powoduje objawów. Refluks patologiczny występuje częściej niż fizjologiczny i jego objawy utrzymują się dłużej, niezależnie od posiłków i w nocy. O takim rodzaju schorzenia mowa gdy powtarzane epizody refluksu przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej przełyku lub zespół typowych dolegliwości istotnie pogarsza jakość życia.

Najczęstszym objawem choroby refluksowej jest zgaga. Może również występować odbijanie i uczucie kwasu w ustach, trudności lub ból przy przełykaniu, bóle w klatce piersiowej oraz tzw. objawy pozaprzełykowe (kaszel, duszność, chrypka). Jako oddzielna jednostka chorobowa choroba refluksowa zaczęła być dostrzegana przed około 20 laty. Wcześniej objawy refluksu uważne były za element obrazu klinicznego choroby wrzodowej. Schorzenie występuje bardzo często, dotyczy nawet do 20-25% społeczeństwa, a częstość występowania zwiększa się z wiekiem: 50% chorych cierpiących na refluks to osoby pomiędzy 45-64 rokiem życia. Objawy refluksu mogą występować również u dzieci.

Rozpoznawanie tej choroby możliwe jest podstawie danych wywiadu, czyli typowych dolegliwości i reakcji na zastosowane leczenie. W przypadku wątpliwości diagnostycznych lekarz zaleca wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopii lub pH-metrii. Dzięki gastroskopii możliwe jest wykrycie powikłań refluksu, czyli zmian zapalnych błony śluzowej przełyku, pH-metria pozwala na obiektywną ocenę odczynu treści zarzucanej do przełyku.

Leczenie choroby refluksowej dzielimy na niefarmakologiczne, farmakologiczne i zabiegowe. W postępowaniu niefarmakologicznym uwzględniamy:

1) zmianę stylu życia: chodzi tu głównie o unikanie przyjmowania posiłków, szczególnie obfitych bezpośrednio przed snem, uniesienie wezgłowia łóżka, zaprzestanie palenia papierosów.

2) dietę: w której należy ograniczyć spożywanie tłuszczu, alkoholu, czekolady.

Metody niefarmakologiczne odgrywają jednak niewielką rolę w łagodzeniu objawów refluksu. Większość chorych wymaga postępowania farmakologicznego.

Głównie leki stosowane w leczeniu refluksu zmniejszają kwaśność soku żołądkowego. Należą do nich:

  • leki alkalizujące
  • leki blokujące receptory histaminowe H2
  • inhibitory pompy protonowej

Leki alkalizujące wykazują małą skuteczność. Lepsze efekty uzyskuje się stosując dwie pozostałe grupy leków. Polecaną metodą opanowania objawów refluksu jest stosowanie leków najsilniej hamujących wydzielanie żołądkowe, tj. inhibitorów pompy protonowej w stopniowo zmniejszanych dawkach. Gdy dolegliwości ustąpią to wtedy konieczne okazuje się stosowanie tzw. leczenia podtrzymującego, czyli podawania leku w najmniejszej skutecznie kontrolującej objawy dawce:

  • codziennie,
  • w okresie nasilenia dolegliwości przez dłuższy czas (terapia przerywana)
  • doraźnie, w postaci pojedynczych dawek leku jest to tzw. terapia na żądanie.

W terapii przerywanej i na żądanie stosowane są najniższe dawki inhibitorów pompy protonowej lub brokerów receptorów histaminowych H2. U chorych, u których leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, możliwe jest zastosowanie leczenia operacyjnego (klasyczny zabieg operacyjny lub mniej inwazyjny zabieg endoskopowy).


choroba refluksowa choroby układu pokarmowego Refluks żołądkowo-przełykowy objawy Refluks żołądkowo-przełykowy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach