40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Refluks żołądkowo-jelitowy

Przy refluksie żołądkowo - jelitowym dochodzi do zarzucania treści żołądka do przełyku, czego skutkiem jest bardzo często uszkodzenie nabłonka przełyku.

Przyczyny
Na chwilę obecną nie jest do końca wiadome co konkretnie odpowiada za refluks żołądkowo - jelitowy. Refluks wywoływany jest prawdopodobnie przez zaburzenia pracy nerwów dochodzących do dwunastnicy i dróg żółciowych.
Czynnikiem wywołującym może być także nadmierna relaksacja odźwiernika, zmiana jego motoryki lub zmniejszenie aktywności motorycznej w przewodzie pokarmowym.

Diagnoza
Najskuteczniejszy przy diagnostyce tej choroby jest test Hida. Pacjent zjada posiłek zawierający znacznik izotopowy, zabarwiający treść dwunastnicy, która dzięki temu jest widoczna na wykonywanym później zdjęciu radiologicznym. W ten sposób można zbadać, czy zawartość dwunastnicy cofa się do żołądka.

W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie badania pomiaru ilości żółci w żołądku, w ciągu doby. Przez nos zakłada się sondę, w znieczuleniu miejscowym, która podłączona do niewielkiego rejestratora, dociera do żołądka. W sytuacji gdy żółć cofa się z dwunastnicy, rejestrator odnotuje, że jej ilość w żołądku wzrasta.

Profilaktyka
Profilaktyka tego schorzenia opiera się na zmianie stylu życia, ponieważ może to przynieść korzyści w walce z chorobą.

Oto najczęściej zalecane czynności:

  • unikanie leżenia tuż po posiłkach,
  • sypianie z uniesioną górną częścią ciała,
  • zaprzestaniu palenia,
  • redukcji masy ciała,
  • rezygnacji z noszenia obcisłej odzieży i mocno ściskających pasków.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne
Poza samą modyfikacją stylu życia, najczęściej leczenie rozpoczyna się od leków silnie zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego stosowanych na czczo, raz na dobę, w dawkach standardowych przez 2 do 4 tygodni. Jeżeli takie leczenie okaże się nieskuteczne to można podwoić dawkę leku lub dodatkowo zastosować standardową dawkę leków z grupy blokerów receptorów histaminowych przed snem.

Leczenie chirurgiczne
Gdy jednak leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy mimo maksymalnych dawek leków, można zastosować leczenie operacyjne. Okazuje się jednak, że około 50% chorych - po różnym okresie czasu - nadal wymaga leczenia farmakologicznego.


choroby układu pokarmowego przyczyny refluksu żoładkowo-jelitowego diagnoza refluksu żoładkowo-jelitowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach