41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 781 produktów w 204 kategoriach

Refluks pęcherzowo-moczowodowy

Jedną z najczęstszych dolegliwości układu moczowego jest refluks pęcherzowomoczowodowy. Ten rodzaj schorzenia, przeważnie dotykającego dzieci, w przypadku gdy nieleczone może stwarzać duże zagrożenie.

Czym jest refluks?

Refluks to stan, w którym dochodzi do cofania się moczu z pęcherza moczowego do moczowodów i układu kielichowo – miedniczkowego nerki. Istotne jest też to, że w różnego rodzaju publikacjach znaleźć można różne nazwy tego schorzenia: odpływ pęcherzowomoczowodowy lub VUR.

W prawidłowo funkcjonującym organizmie mocz zbierający się w pęcherzu moczowym nie cofa się do moczowodów. Zresztą sama jego budowa i usytuowanie powinny skutecznie zabezpieczać przed takimi przypadłościami.

Moczowód, który wnika do ściany pęcherza moczowego przebiega na niewielkiej części śródściennie. Dzięki temu chroni przed refluksem. Taki proces określany jest jako mechanizm zastawkowy.

Przyczyny

Głównym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie odpływu jest wrodzona niewydolność, wspomnianego już wcześniej, mechanizmu zastawkowego połączenia moczowodowo – pęcherzowego. Nie jest to, niestety jedyny czynnik tak niekorzystnie wpływający na układ moczowy.

Do innych, równie istotnych przyczyn refluksu należą nadaktywność wypieracza czy ogólna dysfunkcja mikcyjna. Na to schorzenie mają także wpływ pewnego rodzaju przeszkody, czy to o charakterze anatomicznym (przeszkoda podpęcherzowa np. zastawka cewki tylnej) bądź czynnościowa (np. dyssynergia wypieracz – zwieracz).

Diagnoza

Postawienie diagnozy uzależnione jest od wyniku cystouretrografii mikcyjnej. Podejrzenie choroby sprawiać mogą zaobserwowane, niepokojące objawy oraz badania obrazowe układu moczowego (USG, urografia).

Sama cysteuretografia polega na wprowadzeniu tzw. środka kontrastowego do pęcherza, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich w trakcie oddawania moczu. Czasami zamiast tego stosuje się uroflowmetrię, czyli badanie urodynamiczne oceniające czynność pęcherza moczowego w fazie napełniania oraz opróżniania.

Stopnie nasilenia

Za sprawą cysteuretografii mikcyjnej nie tylko można postawić odpowiednią diagnozę, ale także wpływa ona na możliwość określenia stopnia zaawansowania choroby. Poziomów sytuujących rozwinięcie choroby jest aż 5:

  • Refluks pęcherzowomoczowodowy I stopnia oznacza, że odpływ następuje tylko do moczowodu
  • Refluks pęcherzowomoczowodowy II stopnia określa sytuację odpływu do układu kielichowo – miedniczkowego nerki
  • Refluks pęcherzowomoczowodowy III, IV i V stopnia charakteryzuje się odpływem do moczowodu i układu kielichowo – miedniczkowego nerki, poszerzeniem moczowodu i miedniczki oraz zniekształceniem kielicha.

Oczywiście im wyższy stopień tym te patologie układu są większe.

Leczenie odpływu

Leczenie oparte jest przede wszystkim na zwalczaniu i zapobieganiu zakażeniom układu moczowego oraz korekcji wady odpowiadającej za refluks. W związku z tym największą uwagę w tym procesie kieruje się na pozbycie się zakażenia, bowiem to właśnie odpływ moczu zakażonego bardziej niż jałowego działa szkodliwie na nerki.

Istniejące już zakażenie należy traktować za to, jak powikłanie i leczyć, zwracając szczególną uwagę na wynik posiewu moczu. Jest to badanie mikrobiologiczne wykrywające w urynie obecność drobnoustrojów, w tym przypadku najczęściej bakterii.

Wówczas dopiero po raz pierwszy stosuje się małe dawki leków przeciwbakteryjnych, np. nitrofurantoiny, furazydyny czy kotrymoksazolu. Takie działania zupełnie wystarczają, kiedy mamy do czynienia z odpływami niższego stopnia. Przeważnie dochodzi do ich samoistnego ustąpienia wskutek rozwijania się mechanizmu zastawkowego wraz z wiekiem dziecka.

W przypadku odpływów wyższego rzędu III, IV lub V stopnia istnieje duże prawdopodobieństwo ingerencji chirurgicznej. Szczególnie za taką koniecznością przemawia obecność blizn w nerkach, nawroty zakażenia układu moczowego, nasilenie odpływu pomimo stosowania leczenia zachowawczego lub nieskuteczność takiego leczenia w okresie 3 – 5 lat.


choroby układu moczowego Refluks pęcherzowo-moczowodowy leczenie Refluks pęcherzowo-moczowodowy przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 781 produktów w 204 kategoriach