40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Rażenie piorunem

W chwili, gdy w człowieka uderza piorun przez jego ciało, w ułamku sekundy przepływa prąd stały o bardzo wysokim napięciu (kilka milionów woltów). Prąd ten uszkadza układ nerwowy, serce, naczynia krwionośne oraz wywołuje oparzenia i urazy tępe.

Do objawów tych uszkodzeń zalicza się: zaburzenia świadomości, utratę przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrzymanie oddechu, złe samopoczucie, niedowład, drgawki, zaburzenia wzroku, pęknięcie bębenka w uchu, zmiany na skórze, oparzenia, bóle jamy brzusznej, bóle klatki piersiowej. W trakcie pierwszej pomocy należy pamiętać przede wszystkim o sprawdzeniu funkcji życiowych, przeprowadzeniu sztucznego oddychania i masażu serca. Na powstałe oparzenia nakłada się jałowe opatrunki. Chorego należy zabezpieczyć przed wychłodzeniem. Trzeba natychmiast wezwać pomoc. W leczeniu podaje się leki przeciwzapalne np. ibuprofen, naproksen. Chorzy są długo niezdolni do pracy wskutek powikłań neurologicznych, z powodu zaćmy, a także upośledzenia zdolności poznawczych i zaburzeń osobowości. Śmiertelność po porażeniu piorunem wynosi mniej więcej 10% i zależy też od tego, jak szybko nadeszła pomoc.

Porażenie piorunem zagraża życia dlatego też ci, którzy doznali jedynie niewielkich obrażeń, powinni się znaleźć w szpitalu, w związku, z tym że w ich przypadku istnieje ryzyko wystąpienia groźnych dla życia i zdrowia zaburzeń rytmu serca w późniejszym czasie, a także w celu przebadania ewentualnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Aby uniknąć porażenia piorunem, w chwili, gdy nadejdzie burza, nie należy chować się pod samotnie rosnącymi drzewami, na pagórkach, skałkach, wierzchołkach i innych wzniesieniach. Powinno się ją przeczekać, pozbywając się wpierw wszelkich metalowych przedmiotów. Najlepiej podkurczyć złączone nogi i zabezpieczyć się przed deszczem i zimnem. Duża grupa nie powinna skupiać się razem, ale rozproszyć się. Telefony komórkowe powinny być bezwzględnie wyłączone.


choroby układu krążenia razenie piorunem pierwsza pomoc Rażenie piorunem powikłania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach