40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Rak wątrobowokomórkowy

Rak wątrobowokomórkowy lub tak zwany pierwotny rak wątroby stanowi złośliwy nowotwór wywodzący się z hepatocytów. Tak określa się komórki składające się na podstawowy element strukturalny miąższu wątroby. Tworzą one około 80% masy tego narządu.

W tym przypadku mowa jest o wyjątkowo złośliwym typie nowotworu. Daje on dotkliwe przerzuty, a średni czas życia od momentu rozpoznania to zaledwie 6 miesięcy. Przeważnie jest on skutkiem wirusowego zapalenia wątroby, ale w niektórych przypadkach powoduje go marskość wątroby wywołana nie wirusem, ale np. nadmiernym spożywaniem alkoholu. To schorzenia, na które zazwyczaj cierpią osoby po 40 roku życia. Trzykrotnie częściej chorują mężczyźni.

Czynniki ryzyka:

  • Marskość wątroby
  • Hematochromatoza (nadmierne wchłanianie żelaza)
  • Zespół Budda-Chiariego
  • Przyjmowanie doustnej antykoncepcji
  • Palenie tytoniu
  • Spożywanie żywności zakażonej aflatoksyną (toksyna wytwarzane przez niektóre grzyby)

Rozpoznania raka wątrobokomórkowego dokonać można za pomocą badania USG, które daje charakterystyczny wynik. W celu upewnienia się można wykonać również MRI wątroby. 100% pewności można uzyskać jednak dopiero po wykonaniu badania histologicznego, wymaga to jednak pobrania fragmentu wątroby.

W sytuacji, gdy zmiany nowotworowe dotknęły tylko jednego płata wątroby, to najczęstszą metodą leczenia jest jego wycięcie. Lepsze rokowania uzyskuje się dzięki przeszczepowi wątroby, ale jest on konieczny, jeżeli rak zajął cały ten organ. Na dzień dzisiejszy nie stosuje się chemioterapii, ponieważ jest ona niemal całkowicie nieskuteczna. Radioterapię stosuję się, kiedy nie ma innych opcji terapeutycznych, daje ona względnie dobre wyniki, ale nadal dużo gorsze niż wycięcie płata wątroby, czy przeszczep.

Wszyscy chorzy z marskością wątroby lub nawet tylko jej podejrzeniem powinni przynajmniej co pół roku poddawać się badaniu USG. Wczesne wykrycie daje szanse na wycięcie raka, co z kolei daje największe szanse na przeżycie.


nowotwory marskość wątroby pierwotny rak wątroby złośliwy nowotwór
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach