45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rak wargi dolnej

Rak tego rodzaju najczęściej powstaje na wardze dolnej, języku, na dnie jamy ustnej, na błonach śluzowych policzków, w trójkącie zatrzonowcowym i na dziąsłach. Dotyczy on głównie osób w wieku 50-60 lat, głównie u mężczyzn (5:1), bardzo rzadko może zdarzyć się poniżej 30 roku życia.

Wielokrotnie poprzedzają go stany przedrakowe np. rogowacenie białe, róg skórny, brodawczak, zapalenie gruczołów ślinowych, uraz, palenie tytoniu (cygara, papierosy, fajka), alkohol itp. Powstaje pod postacią pęknięcia, które się nie goi, albo tarczowatego nacieku lub płaskiego owrzodzenia czy guzka o nierównej powierzchni. Rak wargi dolne może rozwiać się miesiącami, a nawet latami. Może dawać przerzuty do sąsiadujących węzłów limfatycznych: podbródkowych i podżuchwowych. 95% przypadków raka wargi dolnej to rak płaskonabłonkowy. Występuje zwłaszcza u osób palących i żujących tytoń oraz nadużywających alkoholu. W przypadku osób palących tytoń istnieje siedmiokrotnie większa szansa na zachorowanie na raka wargi dolnej niż to ma miejsce w przypadku osoby niepalące. Zagrożone są także osoby nadużywające alkoholu. U nich występuje sześciokrotnie większa szansa na powstanie tej choroby niż u osób niepijących. Ryzyko rośnie 15-krotnie u ludzi palących i pijących. U około 40% chorych, rakowi dolnej wargi towarzyszy rozwój drugiego ogniska raka w górnych drogach oddechowych i układzie pokarmowym: w gardle dolnym, w płucach, w krtani, w gardle środkowym, w przełyku. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które nie rzuciły palenia papierosów i picia alkoholu po leczeniu raka jamy ustnej.

Profilaktyka: w celu jej zachowania należy zgłosić się do lekarza z każdą bolącą zmianą na wargach, dziąsłach lub wewnętrznej jamy ustnej, zwłaszcza z taką, która ciągle krwawi i nie się nie goi. Obejmuje to zwłaszcza wyczuwalne językiem guzki i zgrubienia na policzku, także braku czucia i uczucia drętwienia w jamie ustnej. Niepokoić powinny wszelkie białe lub czerwone plamki, niewyjaśniony ból w obrębie jamy ustnej, a także problemy z przeżuwaniem i połykaniem jedzenia, obrzęki szczęk i żuchwy, wrażenie, że coś utknęło w gardle oraz niewyjaśniona zmiana głosu.


nowotwory przyczyny raka wargi leczenie raka wargi dolnej nowotwory jamy ustnej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach